CSO Ianca a preluat sefia clasamentului

Conform asteptarilor dupa runda a 23 -a, deoarece Eldomir a stat, s-a modificat ordinea pe podium. CSO Ianca, revelatia returului, a trecut fara probleme de SC Adevarat si a detronat-o pe Eldomir din postura de lidera. Pentru formatia lui Mircea Mircescu au marcat cite o dubla Ionel Gatiu si Costin Grozea, celelalte doua goluri avindu-i drept autori pe Graur si Postolea. Tot 49 de puncte a acumulat si Victoria Traian dupa succesul categoric inregistrat in disputa cu FC Urleasca. Gazdele au deschis scorul in minutul 16 prin Viorel Ciocianu dupa care si-a intrat in rol Tudor Mares care a scuturat poarta adversarilor in doua rinduri. Celelalte doua goluri ale invingatorilor au fost inscrise de Nistor si Bandarica. Chiar daca are acelasi numar de puncte ca si CSO, formatia din Traian se afla pe locul al doilea din cauza golaverajului inferior celui al echipei din Ianca.
O alta formatie aflata in ascensiune, Victoria Cazasu, a marcat tot cinci goluri in partida disputata pe teren propriu in compania "lanternei" Comagrim Dudesti numai ca si aceasta din urma a reusit sa inscrie de doua ori in partea secunda a intilnirii.
Surpriza etapei s-a inregistrat la Faurei acolo unde fosta divizionara C a pierdut cu 1-3 in fata unei formatii abia infiintate, Viitorul Ianca. Pentru oaspeti au marcat Marcel Jianu (min. 3), Marinescu (min. 20) si Cristi Irimia din penalty, cu un minut inainte de finalul primei reprize, golul de onoare al gazdelor fiind inscris de Craciunescu in minutul 49.
Avintul Ciresu a cistigat cu 4-1 la penultima clasata, Vointa Visani, iar Vointa Gaiseanca si-a trecut in cont cel de al cincilea succes din acest campionat, dupa ce a dispus pe teren propriu de Victoria Dedulesti.

* echipa lui Huseyin Tekinalp a urcat pe locul al doilea in clasament

In cel mai interesant joc al etapei FC Steaua, formatie constituita abia in luna august a anului trecut, s-a impus cu 6-0 pe terenul uneia dintre echipele cu traditie din acest esalon, Spicul Rimnicelu, cea care detinea locul secund in clasament inaintea disputei directe. Practicind un joc in viteza, elaborat, echipa patronata de Huseyin Tekinalp a avut in permanenta initiativa si in afara de golurile inscrise a mai trimis de doua ori mingea in barele portii adverse prin Bratu si Olmazu. Acest succes coroborat cu infringerea Avintului Chiscani la Vadeni a urcat FC Steaua pe locul secund in clasament. Golurile invingatorilor au fost marcate de Bardas, Bratu, Buhai, Martinescu, Iorga si Lupascu.