CSM Focșani – Viitorul Ianca 4-1. Joc modest, înfrângere la scor

* Marius Coman a înscris singurul gol al echipei din Ianca

Viitorul Ianca a pierdut la scor, 4-1, în deplasarea de la CSM Focșani și nu mai poate urca mai sus de locul al 6-lea în acest campionat.

Formația din Ianca a avut o evoluție mai mult decât modestă și nu a putut evita acest duș rece.

CSM Focșani a deschis scorul încă din minurul 9, prin Gorovei. Viitorul a avut o replică palidă în minutul 11, Iorga a șutat la poartă și mingea a fost deviată în corner de un adversar, iar la centrarea din corner, Băcanu a trimis mingea peste poartă. Echipa gazdă a continuat să atace și în minutul 16 ar fi putut să-și dubleze avantajul. Lemac a centrat în fața porții, Bodea a șutat plasat, dar Dima a scos mingea de pe linia porții. Presiunea gazdelor asupra careului oaspeților s-a concretizat în minutul 25, când Taciuc l-a învins pe Stroe, după o centrare a lui Gorovei. La ultima fază a primei reprize, Lemac a marcat și la pauză CSM-ul conducea cu 3-0.

La șapte minute de la reluare, Viitorul putea înscrie, însă Geantă a reușit, in extremis, să degajeze mingea șutată din careu de Necoară. Formația din Ianca a reușit să înscrie la faza imediat următoare, prin Marius Coman. Era minutul 58 și soarta partidei nu era încă pecetluită.

Însă toate speranțele celor de la Viitorul s-au spulberat în minutul 61, când Lemac a înscris, cu capul, de la marginea careului mic și CSM Focșani avea din nou trei goluri avans, 4-1. Până la final s-a jucat pe contre dar nu s-a mai înscris niciun gol.

Viitorul Ianca: Stroe – Colniceanu, Preda, Dima, Coteț – Iorga, P. Ioan, Chivu - Irimia (min.84: Cazacu), Coman (min. 66: R. Cristea), Băcanu (min. 46: Necoară).