CSM Focșani – Dacia Unirea Brăila, 3-0

• portarul Moisoiu a gafat decisiv la primele două goluri ale gazdelor • Dacia Unirea și-a creat câteva mari ocazii în prima repriză dar nu a avut om de gol

Dacia Unirea a pierdut cu 3-0 pe terenul liderului, CSM Focșani, însă concluzia finală a fost aceea că echipa brăileană s-a bătut singură. Primul gol a fost marcat de Acasandrei, după un corner în care portarul Moisoiu nu a avut niciun fel de reacție iar fundașii centrali, Israel și Gomez, au fost spectatori la execuția acestuia.

Formația brăileană a echilibrat jocul, a avut minute bune de superioritate la capitolul posesie a mingei și putea egala în minutul 16, dacă Israel nu rata din 3-4 metri, după un corner executat de Mendez.

CSM Focșani a primit cel de-al doilea cadou din partea echipei brăilene în minutul 21. În acel moment, gazdele au beneficiat de o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, Enache a șutat spre poartă iar mingea a poposit în plasă, datorită unui Moisoiu foarte tânăr și cu puțină experiență competițională la acest nivel fotbalistic.

Dacia Unirea nu a resimțit nici această lovitură, a echilibrat jocul și putea să reducă din diferență în minutul 27, după un corner executat de Mendez, dar Amara a șutat pe lângă poartă. La faza imediat următoare, Vali Robu a ratat singur cu portarul. În minutul 30, Eloh nu a ajuns mingea, la o centrare a lui Israel.

În minutul 44, Amara l-a faultat în suprafața de pedeapsă pe Gorovei iar Cristian Ciobanu a transformat penalty-ul și a stabilit scorul final, 3-0, pentru CSM Focșani.

Echipa gazdă și-a creat multe ocazii în repriza a doua, însă Dacia Unirea l-a avut în poartă, din minutul 59, pe Gana care a avut intervenții miraculoase și oaspeții nu au mai primit niciun gol.

Dacia Unirea: Moisoiu (min. 59: Gana) – Sava (min. 46: Kolade), Israel, Gomez, Simion – Boroșu (min. 46: Altay), Mendez, Amara (min. 59: Dragomir), Robu, Eloh – Koko (min. 80: Condruț).