CSM București a câștigat cu 36-26 partida cu HC Dunărea

* vicecampioana României a condus în permananță pe tabela de marcaj

CSM București s-a impus cu 36-26 în partida cu HC Dunărea Brăila din etapa a 10-a a Ligii Florilor. Joi după-amiază, HC Dunărea a reușit doar în câteva momente din prima repriză să se ridice la valoarea vicecampioanei en-titre. Și atunci diferența a fost de trei goluri în favoarea elevelor antrenorului Adi Vasile. A fost 7-4 în minutul 10, 9-6 la jumătatea primei reprize, 12-9 în minutul 19, pentru echipa gazdă. Vicecampioana a profitat de spațiile mari din defensiva echipei vizitatoare și și-a creat un avantaj de 4-5 goluri. CSM București, care duminică a învins la trei goluri, pe teren propriu, campioana Europei, Vipers Kristiansand, și a preluat postura de lider al grupei A a Ligii Campionilor, a avut un avantaj de șase goluri, 20-14, după primele 30 de minute.

În repriza secundă, Cristina Neagu și colegele sale au condus în permanență la o diferență liniștitoare, iar pe final și-au mărit avansul la zece goluri, 35-25, în minutul 58. CSM București s-a impus cu 36-26 și rămâne cu șanse mari la titlu în acest sezon competițional.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 8 goluri, Da Rocha 4, Lavko 3, Sazdovska 3, Schmelzer 3, Gonzalez 1, Quintino 1, Severin 1, Udriștoiu 1, Venancio 1.