CSM Brăila, primul loc pe cluburi la naționalele de box pentru juniori

• competiția a fost organizată ireproșabil de clubul brăilean • la naționalele de la Brăila au participat 210 pugiliști • “O competiție reușită din toate punctele de vedere”, a concluzionat antrenorul George Perțea

La ediția 2022 a Campionatului Național de box pentru juniori, care a avut loc la sala de jocuri a Clubului Sportiv Municipal Brăila, a participat un număr record de pugiliști, 210, iar luptele din ring pentru titlurile de campioni naționali au fost acerbe.

CSM Brăila a cucerit 2 medalii de aur, una de argint și 2 de bronz și

s-a clasat pe primul loc pe cluburi.

Prima medalie de aur a fost cucerită de Daniel Adrian Grigorie, de la grupa antrenorilor George Perțea și Marian Pița, care în finala categoriei 54 kg l-a învins pe Mario Iofciu, de la Steaua București.

La plus 80 kg, la care au luat startul 24 de pugiliști, brăileanul Ștefan Moise l-a învins pe Leon Majer (CSM Bistrița) și a adus al doilea titlu național pentru CSM Brăila.

Eduard Mușet a fost învins în finala categoriei 70 kg de Nelu Simion de la Dinamo București și a intrat în posesia medaliei de argint.

Medalii de bronz au cucerit Ionuț Dogaru, la categoria 50 kg și Dragoș Badea, la categoria 80 kg.

“O competiție reușită din toate punctele de vedere. Cu cinci medalii, două de aur, una de argint și două de bronz CSM Brăila s-a clasat pe primul loc pe cluburi, iar printre medaliați s-a regăsit și Ionuț Dogaru, un sportiv care practică boxul într-un cadru organizat la Făurei de doar cinci luni. Noi mai avem două competiții la care vom participa în acest final de an, la naționalele de box pentru tineret și seniori. De asemenea vom organiza la Brăila Memorialul Dafinoiu”, ne-a declarat antrenorul George Perțea.