CSM Brăila a cucerit 8 medalii la naţionalele de kaiac canoe, în probele de maraton

• Vlad Olteanu, la kaiac 1 – 7 km, şi echipajul format din Valentin Ivan - Ion Paţa, la kaiac 2 - 7 km sunt campioni naţionali de cadeţi • Robert Calaver a cucerit argintul la juniori, aceeaşi performanţă fiind realizată la open de Aramă şi Nistor

Secţia de kaiac canoe de la CSM Brăila a încheiat anul compretiţional cu rezultate foarte bune, mai exact cu 8 medalii, la Campionatul Naţional de maraton, distincţii obţinute la toate categoriile de vârstă.

Clubul brăilean şi-a trecut în cont două titluri de campioni naţionali la cadeţi, prin Vlad Olteanu, care a câştigat proba de kaiac 1 – 7 km, şi prin echipjul format din Valentin Ivan şi Ion Paţa, la kaiac 2, tot pe distanţa de 7 km. Tot la această categorie de vârstă, Alexandru Necula şi Ionuţ Lungu s-au clasat pe locul al treilea la canoe 2 – 7 km.

La juniori II, Robert Calaver a cucerit medalia de argint în proba de kaiac 1 pe distanţa de 10 km, iar la juniori I, George Ene şi Ciprian Sârbu au obţinut medalia de bronz la kaiac 2 – 14 km.

În concursul open, George Aramă şi Daniel Nistor au devenit viecampioni naţionali la kaiac 2, pe distanţa de 20 km. Tot la această secţiune, CSM Brăila a mai cucerit două medalii de bronz, beneficiarii acestora fiind Gheorghe Constantinov şi Marius Pârvu, la canoe 2 – 20 km, şi Mihai Pârvu, la canoe 1 – 20 km.

“Am încheiat anul competiţional cu 8 medalii, un palmares foarte bun din punctul meu de vedere. Acest ultim campionat a fost foarte greu, ţinând cont de distanţele parcurse de sportivi, dar spectaculos ca derulare. Dacă anul trecut rezultatele la maraton au fost modeste, dar am căpătat experienţă, acum, prin aceste medalii, am demonstrat că şi la această competiţie Brăila se poate lupta de la egal la egal cu marile cluburi din România”, ne-a declarat antrenoarea emerită Florentina Ion.