CSM Brăila a cucerit șase medalii la naționalele de box feminin

* la prima ei competiție oficială, Roberta Maria Pavel a devenit campioană națională la categoria 80 kg, junioare * Maria Enache și Gabriela Ștefania Bălan și-au trecut în cont medaliile de argint

La ediția 2022 a Campionatului Național de box feminin, care a avut loc săptămâna trecută la Năvodari, CSM Brăila a participat cu opt sportive și a obținut rezultate foarte bune, o medalie de aur, două de argint și trei de bronz.

Pugilista Roberta Maria Pavel, de la grupa antrenorului Cristian Bălan, deși la prima sa competiție oficială, a devenit campioană națională la categoria 80 kg, junioare. Brăileanca a câștigat la puncte finala cu Sabrina Jugănaru de la CS Spumă București.

La categoria 48 kg, Maria Enache, tot de la grupa antrenorului Cristian Bălan, a câștigat la puncte primul meci, disputat în compania Crizstinei Lakatos de la CS Salonta, iar în semifinale a învins-o pe Larisa Tudose, de la Turnu Severin. Brăileanca a fost învinsă însă în finală de Briana Ioniță, de la CS Voluntari, și a rămas cu medalia de argint. Tot la această categorie, campioana națională Briana Ioniță, a trecut în preliminarii de reprezentanta CSM-ului, Simona Smucilă. Clubul brăilean și-a mai asigurat un titlu de vicecampioană națională la tineret prin Gabriela Ștefania Bălan, tot de la grupa antrenorului Cristian Bălan. Pugilista de la CSM Brăila a câștigat în semifinale meciul cu Paula Stoian, de la CSM Tulcea, dar a fost învinsă la puncte, în ultimul act al competiției, de Nicoleta Banciu, de la Steaua București. A fost un meci extrem de echilibrat în care și brăileanca ar fi putut fi desemnatăștigătoare.

La categoria 46 kg junioare, Maria Mihalcea a obținut medalia de bronz, după ce a pierdut în semifinală disputa cu Ștefania Tandrescu, de la CSM Ploiești. Tot pe treapta a treia a podiumului de premiere a urcat, la categoria 52 kg, Iulia Cojocaru care a pierdut la puncte meciul din semifinale cu Cristina Căldăraru, de la CSM Ploiești.

Cea de-a treia medalie de bronz pentru CSM Brăila a fost cucerită de Andreea Balcan, la categoria 60 kg, junioare. Brăileanca a pierdut în semifinale în fața sportivei Daria Drăghin, de la Nicolina Iași.

Claudia Țiței a pierdut în preliminariile categoriei 54 kg, junioare, meciul cu Roxana Costache, de la CS Alexandria.

“O medalie de aur, două de argint și trei de bronz reflectă munca depusă de aceste fete în acest an. Surpriza plăcută a reprezentat-o Roberta Maria Pavel. Ea trebuia să boxeze la 75 kg, însă organizatorii au repartizat-o la 80 kg și ea s-a descurcat foarte bine. Gabriela Ștefania Bălan a boxat foarte bine în finală și putea fi campioană. De la unele fete mă așteptam la mai mult, însă, din punctul meu de vedere, toate sportivele noastre au avut prestații foarte bune”, ne-a declarat antrenorul Cristian Bălan.