CS Mioveni nu a avut milă de Dacia Unirea

• a câştigat cu 4-0 şi scorul putea fi mult mai mare • însă şi echipa antrenată de Florentin Petre le-a dat destule emoţii spectatorilor din tribună

Dacia Unirea a înregistrat o nouă înfrângere la scor, a 11-a din acest campionat, după un meci controlat de CS Mioveni dar în care echipa pregătită de Florentin Petre le-a dat destule emoţii spectatorilor din tribună.

În primele 20 de minute, raportul ocaziilor a fost egal, 2-2. În minutul 9, Popescu a driblat un adversar şi a trimis mingea razant cu bara din stânga a lui Avram, însă ocazia Daciei Unirea din minutul 17 a fost şi mai mare, Manu a centrat de pe stânga, Vitan a reluat mingea, cu capul, spre poartă dar cu un reflex de ultim moment, portarul gazdelor, Croitoru, a scos-o de la vinclu. La faza imediat următoare Popescu a ţintit transversal, iar în minutul 20 Bebey a primit mingea la 20 de metri şi a şutat din alergare dar nu a reuşit să o cadreze pe spaţiul porţii.

CS Mioveni a deschis scorul în minutul 21 prin Alexandru Popescu, mijlocaşul gazdelor îndeplinind o simplă formalitate după o pasă foarte bună a lui Balint.

Echipa gazdă şi-a intensificat atacurile asupra careului oaspeţilor şi în minutul 31 a fost la un pas de a-şi dubla avantajul. Năstăsie a şutat din voleu, Avram a respins greşit mingea care a ajuns la Balint, atacantul Mioveniului a şutat la poartă dar Hamza a respins-o de pe linia porţii. Nu a fost 2-0 dar putea fi 1-1 în minutul 33, când Bebey a driblat doi adversari în careul gazdelor, a şutat plasat, însă Celea a reuşit să ajungă mingea pe linia porţii.

În minutul 36, portarul Raul Avram a avut două parade şi a scos pe rând, de sub transversală, migiile trimise de Năstăsie şi Celea, însă portarul echipei brăilene nu a mai avut ce face la şutul lui Ionuţ Rădulescu din minutul 40, iar CS Mioveni s-a distanţat la 2-0.

La patru minute de la reluare, Ciucureanu a rămas singur cu portarul gazdelor şi putea reduce din diferenţă, dar a trimis mingea pe lângă poartă.

După o fază creată de Năstăsie, CS Mioveni s-a desprins la 3-0, graţie reuşitei lui Balint. Au urmat alte trei ocazii ale echipei gazdă cu Balint (min. 60), Burnea (min. 66) şi Năstăsie (min. 68) la finalizare dar tabela nu s-a modificat.

În minutul 72, Bebey a rămas singur cu Croitoru dar portarul gazdelor a pus un picior salvator şi a evitat golul.

Pe lista ratărilor de la echipa gazdă şi-au mai trecut numele Kilyen (min. 77) şi Coşereanu (min. 80) însă trei minute mai târziu Coşereanu s-a revanşat şi a înscris cel de-al patrulea gol al echipei din Mioveni.

Brăilenii au ratat din nou şansa de a înscrie golul de onoare în minutul 92 prin  Van den Driest care a trimis mingea în transversală.

Dacia Unirea: Avram - Niţă, B. Hamza, Merville, Manu – Coteţ (min. 46: Mucuţă), Pleşa - Van den Driest, Vitan, Ciucureanu (min. 70: D. Mihalcea) – Bebey (min. 80: le Metayer)

CS Mioveni: F. Croitoru - Kilyen, Celea, Burnea, Ed. Stoica (min. 26: R. Gherghe) – Lazăr (min. 85: Drugă), C. Năstăsie - Rădescu, Popescu, Ayza (min. 56: Coşereanu) - Balint