CS Mioveni, eliminată de CFR Cluj fără fair-play din Cupa României-Timişoreana | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

CS Mioveni, eliminată de CFR Cluj fără fair-play din Cupa României-Timişoreana

CFR Cluj s-a calificat cu emoţii în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, marţi seara, la Piteşti, după ce a învins formaţia de ligă secundă CS Mioveni cu scorul de 4-3 (0-1).
CFR a câştigat în urma unei răsturnări spectaculoasă de scor, marcând de patru ori în ultima jumătate de oră a partidei, după ce a fost condusă cu 3-0. Mai mult, CFR a reuşit egalarea în minutul 87, după o fază în care jucătorii echipei clujene au dat dovadă de lipsă de fair-play, refuzând să ofere înapoi mingea jucătorilor argeşeni.
Gazdele au controlat prima repriză, au trimis mingea în bară prin Andrei Nilă (25) şi au deschis scorul graţie golului înscris de Bogdan Stoica (35). În debutul reprizei secunde, formaţia antrenată de Claudiu Niculescu a mai punctat de două ori, profitând de erori ale defensivei adverse, prin Andrei Nilă (50) şi Marius Galan (59).

Gol nesportiv

CFR a revenit în joc după un penalty destul de uşor acordat şi transformat de francezul Gregory Tade (62). Georgianul Ghiorghi Ceanturia (68) a redus diferenţa pentru oaspeţi (68). În min. 86, un jucător al gazdelor a blocat un şut şi a avut nevoie de îngrijiri, drept pentru care un coleg a trimis mingea în afara gazonului. Susic (CFR) a executat autul de la margine pentru Ceanturia, însă acesta nu a înapoiat mingea gazdelor, ci a trimis spre Tade, care a preluat şi a marcat pe lângă portarul Octavian Popescu, restabilind egalitatea.
Cei de la CS Mioveni, jucători şi oficiali, au protestat şi au continuat să facă acest lucru, lăsând jocul pe planul secund, astfel că macedoneanul Mirko Ivanovski (90Â1) a profitat de starea de spirit a adversarilor şi a marcat golul victoriei în minutul 90Â1.
Meciul s-a desfăşurat pe un teren greu, cu zăpadă, startul său fiind întârziat cu câteva minute pentru retrasarea terenului.
Buturuga mică a fost aproape de a elimina pe CFR Cluj, după ce anterior scosese din competiţie pe Astra Giurgiu (deţinătoarea trofeului) şi pe Dinamo Bucureşti.

Componenţa echipelor

CS Mioveni: Octavian Popescu - Negoiţă, Calvin, Stoica, Stan - Alexandru Răuţă, Biceanu (Mârzeanu 72), Galan - Alin Popa, Ayza, Nilă (Vintilă 61). Antrenor: Claudiu Niculescu
CFR Cluj: Felgueiras - Susic, Larie, I. Rada, Camora - Petrucci, Muniru, Jazvici (Tiago Lopez 46), Jakolis (Chanturia 54) - Tade, Dore (Ivanovski 79). Antrenor: Francisc Dican
Arbitri: Dragoş Istrate - Cristian Marchidanu, Marius Badea - Marcel Bîrsan.

Claudiu Niculescu, şocat

CS Mioveni s-a aflat pentru prima oară după 7 ani în "sferturile" Cupei României, ediţie în care a ajuns până în semifinale în sezonul 2007/2008, după o victorie de senzaţie contra lui Dinamo, scor 1-0, în "sferturi", în februarie 2008.
La finalul partidei, tehnicianul Claudiu Niculescu s-a declarat şocat de cele întâmplate în ultima jumătate de oră a partidei şi a acuzat arbitrajul brigăzii conduse de Dragoş Istrate:
"Trăiesc un coşmar! Trăiesc un blestem cu această echipă... Sunt nervos, frustrat. Nu pot să cred.... Am condus o echipă cu 3-0 şi timp de 60 de minute nu au jucat nimic... E incredibil.
Lipsă de caracter. Echipa asta e obişnuită cu aşa ceva. Am mai trăit aşa ceva cu CFR Cluj, când eram la U Cluj. Poate lor li s-a insuflat această idee, să nu aibă caracter, pentru că sunt jucători străini totuşi. Dar eu îmi asum acest eşec. Este şi problema jucătorilor noştri că nu au fost atenţi acolo.
Vor urma alte nopţi de nesomn, după doi ani mi se întâmplă acelaşi lucru. Am dominat clar o echipă care e pe locul doi în Liga 1. Ne-am bătut singuri, au fost unele greşeli inimaginabile. Cu greu o echipă de liga secundă va mai ajunge să atingă o asemenea fază a competiţiei.
Arbitrii sunt înalţi, frumoşi, eleganţi. Dacă zic că le-au acordat un penaty uşor şi i-a băgat în joc...", a spus Cluadiu Niculescu la Sport.ro, citat de tvr.ro.
La finalul partidei, antrenorul lui CS Mioveni a rămas împietrit pe banca tehnică timp de câteva minute.

„Merităm statui"

De partea cealaltă, Francisc Dican a acuzat starea terenului pentru jocul deosebit de modest făcut de elevii săi în prima parte a jocului.
"Ei au reuşit să se acomodeze mai repede cu terenul, aşa se explică prima repriza. E normal să fii frustrat când pierzi de la 3-0. Mi-e greu să spun acum cum aş fi recţionat dacă situaţia era inversă. Obiectivul nostru era să ajungem în semifinale. Nu avem nicio preferinţă pentru meciul din semifinale", a declarat şi Francisc Dican la Sport.ro.
Nu în ultimul rând, fundaşul oaspeţilor, Ionuţ Rada, a atras încă o dată atenţia asupra situaţiei financiare dramatice în care se află gruparea din Gruia şi a susţinut că formaţia sa a meritat calificarea în semifinale.
"A fost un meci tensionat, dar am arătat că merităm să mergem mai departe. Ei reproşau că nu le-am dat mingea. Ei nu au dat mingea afară, dar a rămas în teren, noi alergam după egalare, trebuia să jucăm acea minge. Cred că aroganţa lor de pe teren şi de dinainte de meci i-a taxat. Declarau că sunt bucuroşi că au picat cu CFR şi asta i-a costat.
În prima repriză am avut şi penalty neacordat. şi meciul de azi e un semn de la Dumnezeu că ne ajută. Sperăm să câştigăm trofeul. Probabil e frustrant, e normal, să ai 3-0 şi să pierzi în prelungiri, şi noi am fi fost supăraţi. La 3-0 râdeau de noi pe teren.
Toţi merităm statui, la câte restanţe avem la această echipă, ne dăruim pe teren", a declarat şi Ionuţ Rada la Sport.ro.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289