CS Faurei este echipa momentului

Conform previziunilor, CS Faurei a reusit sa obtina si primul succes in deplasare. Initiativa antrenorului Iacob Carst de a face o echipa in care ponderea sa o reprezinte juniorii a dat roade. Reputatul tehnician mizeaza in acest sezon competitional pe o echipa tinara, care s-a omogenizat din mers, in care doar portarul Nicolita si atacantul Mita sint seniori, restul fiind jucatori nascuti 1990 si mai mici. Daca in prima etapa a rezistat la Ciresu pina in minutul 70, iar la Galbenu a condus pina in ultimele minute dar de fiecare data a pierdut din cauza lipsei de experienta a jucatorilor, acum CS Faurei s-a impus la un scor categoric in fata unei echipe care, in urma cu o etapa a fost pe punctul de a invinge la CSO Ianca.
Dupa o prima repriza incheiata cu un scor alb, 0-0, gazdele au punctat de doua ori prin Vasii, in minutele 56 si 61 si partida parea jucata. Replica trupei lui Carst a fost insa prompta. Jucatorul dorit de mai multe formatii din afara judetului nostru, Mita, a realizat dubla si a relansat partida. Pina la finalul jocului oaspetii au mai punctat de trei ori prin Margarit (min. 78) si Butiseaca (min. 81, 89) si astfel CS Faurei bifeaza cel de-al doilea succes consecutiv din acest tur. Daca va reusi sa pastreze acest nucleu de jucatori Iacob Carst va defila in campionatul urmator si, daca isi va propune, va promova in Liga a III-a.
O alta echipa care s-a remarcat in aceasta etapa a fost Tractorul Viziru. Pregatita in acest sezon de Marian Stavarache, un specialist al promovarilor din acest esalon in Liga a III-a, dar beneficiind si de aportul lui Ionel Bratosin, formatia din Viziru a reusit performanta de a cistiga la Galbenu.
Jercan a marcat in minutul 8 si gazdele au condus cu 1-0 la pauza insa in partea a doua, in doar patru minute, Baicu si Dragan au intors soarta partidei in favoarea oaspetilor, iar in urma acestui succes Tractorul a urcat pe locul al saptelea in clasament.
Cea de-a treia victorie in deplasare a fost realizata de Viitorul Insuratei, 7-1, pe trenul "lanternei", Pressing Braila.

Viitorul Ianca s-a chinuit cu o formatie din zona retrogradarii

Lidera s-a chinuit in propriul fieff cu nou promovata Recolta Tufesti care acum beneficiaza de serviciile unui antrenor experimentat, Viorel Cozma. Viitorul Ianca a marcat primul gol cu zece minute inainte de finalul partidei prin Moisescu iar desprinderea a reusit-o abia in minutele de prelungire cind acelasi jucator Moisescu a marcat pentru 2-0 iar Craciun a inchis tabela in minutul 93.
In revenire de forma, Victoria Traian s-a distrat pe teren priopriu cu Victoria Dedulesti pe care a invins-o cu 5-0. Golurile invingatorilor au fost inscrise de Stefan Veber (min. 3, 17), Alin Ciocan (min. 44), Ionut Cataros (min. 53) si Manuel Pirliteanu (min. 60).
In urma acestei victorii formatia din Traian a reintrat in lupta pentru cistigarea locului intii, fiind singura adversara cu sanse reale la promovare in acest moment in disputa cu Viitorului Ianca.
Avintul Ciresu s-a impus cu 3-1 in fata fostei echipe de Liga a III-a, CSO Ianca dupa ce la paruza gazdele au condus cu 2-0. Coordonatorul de joc al formatiei din Ciresu, Craciunescu a reusit "dubla", Popa a marcat pentru 3-0 in minutul 44 in timp ce golul oaspetilor a venit cu 12 minute inainte de finalul intilnirii si a fost inscris de Ciubotaru.
Singura remiza s-a inregistrat la Chiscani, 1-1, intre formatia gazda Avintul si CF Braila II. Ambele goluri au fost marcate in prima repriza, Durbaca a deschis scorul in minutul 15 iar Mindroasa a egalat in minutul 33.

CF Braila III nu s-a prezentat la Romanu

In Campionatul Judetean s-au inregistrat rezultate normale in ambele serii.
A surprins insa neprezentarea celei de-a treia echipe a CF Braila la Romgal Romanu. CF Braila III nu s-a prezentat la Romanu pentru ca aceea care raspund de echipa nu stiu sa citeasca. Cu toate ca au primit un program cu datele de disputare ale partidelor din aceasta serie, probabil ca acesta sta aruncat prin vreun sertar, iar cei desemnati sa se ocupe de aceasta formatie au incurcat socotelile si CF Braila III nu s-a prezentat la acest meci.
Urmarea, Romgal Romanu a cistigat partida la masa verde, iar copiii pe care conducatorii CF-ului pretind ca ii pregatesc pentru "marea performanta" au ratat sansa de a mai disputa un joc.

FC Urleasca - Infratirea Gemenele 2-3
In aceasta grupa lidera este Victoria Cazasu cu 12 puncte. Urmeaza un grup de trei formatii care au acumulat cite 10 puncte fiecare, ordinea fiind stabilita de golaveraj, Dacia Bertesti, Unirea Tricolor Scortaru Vechi si Infratirea Gemenele.

Unirea Gradistea - Sporting Silistea 3-0
Dpa aceasta runda podiumul arata astfel: 1 Steaua Perisoru 15 puncte, 2 Siretul Vadeni 13 puncte, 3 Pandurii Tudor Vlasdimirescu 13 puncte.