CS Făurei, urmărită de ghinion în primul meci oficial din 2022

* formația lui Bănel Nicoliță a pierdut la limită, 1-0, în fața liderului Oțelul Galați * la șuturi în bară scorul a fost egal, 1-1

Meciul de la Făurei a avut două părți distincte. Prima repriză a aparținut Oțelului și, raportat la ocazii, formația gălățeană putea să tranșeze clar meciul în favoarea sa și o repriză a doua în care CS Făurei, prin marile oportunități avute, putea întoarce rezultatul în favoarea sa. Liderul Seriei a II-a s-a impus la limită, 1-0, după un penalty transformat de Cisotti.

Portarul echipei gazdă a avut o primă intervenție bună în minutul 3, la mingea șutată de Jardan. Același jucător gălățean a ratat din 7 metri în minutul 8, apoi nu a găsit spațiul porții nici de la 4 metri. Echipa lui Dorinel Munteanu a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului în minutul 34, însă transversala l-a salvat pe portarul Făureiului.

Conform cursului jocului, Oțelul a deschis scorul în minutul 37, în urma unui penalty transformat de Cisotti.

Trezită la realitate, CS Făurei a controlat finalul de repriză, însă Stelian Nicoliță (min. 38) a șutat peste transversală, de la 6 metri.

În repriza a doua, Oțelul a fost preocupată să-și păstreze avantajul, iar CS Făurei să marcheze golul egalizator.

Gherghișan (min. 69) a dat tonul ofensivei echipei gazdă cu un șut de la marginea careului mare. În minutul 77, Bănel Nicoliță l-a găsit demarcat pe Bud, care a centrat în fața porții, Stelian Nicoliță a șutat la poartă, dar mingea l-a lovit pe un apărător gălățean și a ieșit în corner. Bănel Nicoliță a centrat din corner, Stelian Nicoliță a trimis mingea, cu capul, spre poartă însă Dur-Bozoancă a evitat golul. Cu opt minute înainte de final, după o centrare a lui Bănel Nicoliță, Bud a trimis mingea în transversală.

În minutul 90, Cârjan a trimis mingea, cu capul, spre poartă, însă Radu a prins-o în doi timpi. CS Făurei putea egala la ultima fază, însă mingea șutată de Stelian Nicoliță a trecut peste transversală, iar formația lui Bănel Nicoliță a irosit ultima șansă e a obține un egal pe care îl merita.

CS Făurei: I. Radu – Burcea, Monday, Lazăr, Sapionac – Kassabyi, B. Nicoliță, Gherghișan (min. 90: A. Dumitra), Ilie – S. Nicoliță, Cr. Bud.