CS Făurei a remizat, 1-1, la SC Popeşti Leordeni

• a fost un meci tensionat, în care s-au acordat 14 cartonaşe galbene şi 5 roşii

CS Făurei a reuşit un egal, 1-1, la CS Popeşti Leordeni, în etapa a 27-a a Ligii a III-a, după un meci în care s-au acordat 5 cartonaşe roşii, 3 pentru echipa gazdă, 2 pentru cea vizitatoare. Numărul cartonaşelor galbene a fost mult mai mare, CS Făurei a primit 9 avertismente de acest fel, iar gruparea din Popeşti Leordeni, 5.

Conform acestor statistici se poate deduce faptul că meciul a fost extrem de tensionat, jucătorii ambelor combatante evoluând la limita regulamentului.

CS Făurei a avut şansa de a deschide scorul în minutul 17, dar, în locul unui şut plasat, Stelian Nicoliţă a încercat să trimită mingea peste portarul gazdelor însă atacantul oaspeţilor a greşit execuţia şi Duţu a parat mingea. La interval de zece minute, Percă a şutat puternic de la 25 de metri, iar Duţu a fost salvat de bară.

Cu cinci minute înainte de finalul partidei şi echipa gazdă putea marca la şutul lui Stângă, însă de data aceasta s-a opus portarul Stavrev.

În prima repriză, CS Făurei a mai beneficiat de trei lovituri libere, toate executate de Bănel Nicoliţă însă fostul internaţional stelist nu a reuşit să înscrie.

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă a avut o prestaţie bună şi în repriza a doua astfel că în minutul 65 a reuşit să deschidă scorul prin Fineas Roată, după o pasă foarte bună a lui Iliescu.

SC Popeşti Leordeni a reuşit să echilibreze jocul şi, în minutul 76, pe contraatac, Neaţă a marcat şi a restabilit egalitatea, 1-1.

Pe finalul partidei, ambele echipe şi-au creat situaţii de a înscrie însă tabela nu s-a mai modificat, iar CS Făurei a reuşit să obţină un punct important, unul care deja asigură acestei formaţii menţinerea în Liga a III-a.

CS Făurei: Stavrev – Băicoianu, Bârsănel, B. Nicoliţă, Agache – Percă, Roată, Dragomir, Iliescu (min. 76: Drezaliu) – A. Puşcaşu, S. Nicoliţă.