CS Făurei a realizat scorul etapei a 13-a

echipa lui Bănel Nicoliţă a bifat al 11-lea succes stagional şi conduce detaşat în clasament • Victoria Traian şi Victoria Cazasu completează podiumul • verdictul în partida Dunărea Tichileşti – Viitorul Însurăţei va fi dat de Comisia de Disciplină a AJF Brăila

În etapa a 13-a a Ligii a IV-a doar două echipe şi-au valorificat avantajul terenului propriu, lidera CS Făurei şi a doua clasată, Victoria Traian. Două jocuri s-au încheiat la egalitate, iar Viitorul Însurăţei a fost singura echipă care a câştigat în deplasare. Rezultatul partidei de la Tichileşti nu a fost încă omologat, pentru că echipa gazdă a contestat dreptul de joc al unui fotbalist al echipei din Însurăţei. Mai precis, cei din conducerea clubului Dunărea Tichileşti au specificat în raportul de joc faptul că pe legitimaţia unui fotbalist de la Viitorul Însurăţei a evoluat alt jucător. Decizia finală în acest caz va fi dată de Comisia de Disciplină din cadrul AJF Brăila.

În această rundă s-au marcat 19 goluri, iar scorul etapei s-a înregistrat la Făurei acolo unde echipa lui Bănel Nicoliţă s-a impus cu 6-0 în faţa formaţiei de pe locul al treilea, Victoria Cazasu. Bănel Nicoliţă, Stelian Nicoliţă şi Bardaş au realizat câte o “dublă”, iar CS Făurei şi-a realizat cota de şase goluri marcate pe meci şi se menţine pe primul loc în clasament, la 8 puncte în faţa Victoriei Traian, formaţie care, de asemenea, a câştigat în această rundă cu 2-1, pe teren propriu, partida cu Viitorul Ianca. Sâmbătă, graţie golului marcat de Dragoş Mucuţă, satelitul Daciei Unirea a condus-o cu 1-0 din minutul 23 pe Voinţa Şuţeşti însă partida s-a încheiat la egalitate, după ce oaspeţii au marcat prin Neacşu. Teoretic, Gloria Movila Miresii pornea cu prima şansă la victorie în partida de pe teren propriu cu ultima clasată, Pandurii Tudor Vladimirescu, însă jocul s-a încheiat nedecis, 2-2. Gazdele au condus cu 2-0 în minutul 47, însă în doar opt minute din repriza a doua “Pandurii” au restabilit egalitatea. Condusă la pauză cu 1-0, Viitorul Însurăţei a avut o revenire spectaculoasă în repriza a doua şi s-a impus cu 3-1, după “dubla” lui Viorel Gheorghe şi golul reuşit de Mucea în cel de-al doilea minut de prelungire al partidei.

După 13 etape podiumul se prezintă astfel: 1 CS Făurei 34 puncte, 2 Victoria Traian 26 puncte, 3 Victoria Cazasu 20 puncte.