CS Făurei a pierdut cu 4-2 la CSM Focșani

* Stelian Nicoliță și Moise au marcat pentru oaspeți * Bănel Nicoliță, coautor la golul al doilea

CS Făurei a avut o prestație bună la CSM Focșani însă nu a putut obține un rezultat pozitiv în fața uneia dintre cele mai bune echipe din Seria a II-a.

De fapt, formația lui Bănel Nicoliță a plătit tribut unor greșeli personale din prima repriză, în care echipa gazdă a marcat de trei ori. CSM-ul a deschis repede scorul, în minutul 2, prin Strătilă, dar formația din Făurei putea restabili egalitatea două minute mai târziu dacă arbitrul de centru ar fi acordat oaspeților un penalty, după un fault asupra lui Moise. Dar jucătorul celor de la Făurei s-a ales doar cu un cartonaș galben pentru simulare.

Formația gazdă a irosit o mare ocazie de a-și dubla avantajul în minutul 12 prin Strătilă, însă a continuat să atace și, la capătul primului sfert de oră, Băciuț a înscris pentru 2-0. Strătilă a reușit “dubla” în minutul 40, iar la pauză CSM Focșani conducea cu 3-0.

La două minute de la reluare, CS Făurei a redus din diferență grație golului marcat de Stelian Nicoliță. CSM Focșani a irosit două șanse de a se desprinde decisiv pe tabelă, prin Săpunaru (min. 58) și Predoiu (min. 64), însă și CS Făurei putea marca dintr-o fază fixă, executată de Bănel Nicoliță (min. 68). În minutul 71, CS Făurei a marcat și cel de-al doilea gol. Bănel Nicoliță a șutat la poartă, mingea a ajuns la Florin Bălan în careul advers, acesta a fost faultat iar arbitrul a arătat punctul cu var. Silviu Moise a marcat și partida se relansa. CS Făurei nu a mai avut însă puterea să egaleze, mai mult, cu opt minute înainte de finalul partidei echipa gazdă a marcat prin Manu și s-a impus cu 4-2.

CS Făurei: Toma – Niță, Agache, B. Nicoliță, Gherghișan, (min. 88: Vasiliu) - Comșa (Min. 19: Dunca); Gîță, Chihaia,  F. Bălan, - Moise (min. 88: Petrescu), S. Nicoliță.