CS Făurei a pierdut cu 2-1 al doilea amical cu Metalosport Galaţi

Vlăducă a marcat pentru echipa manageriată de Bănel Nicoliţă • Maradona Chiriac a realizat “dubla” pentru gălăţeni

CS Făurei a mai disputat un amical cu Metalosport Galaţi şi, cu toate că echipa antrenată de Mihai Ciobanu s-a impus şi de această dată, jocul a fost mult mai echilibrat decât în prima confruntare, iar scorul final, 2-1 pentru echipa din Liga a III-a,  confirmă acest lucru. Pe stadionul Dunărea, echipa manageriată de Bănel Nicoliţă a deschis scorul în minutul 26, prin Eduard Vlăducă, după o acţiune pe partea dreaptă a lui  Pungă, încheiată cu o centrare perfectă în faţa porţii. Cu şase minute înainte de finalul primei reprize, Maradona Chiriac a reuşit să restabilească egalitatea. În repriza a doua s-a jucat pe contre, iar fazele de poartă au fost destul de rare. Stelian Nicoliţă ar fi putut aduce formaţia din Făurei în avantaj în minutul 48, însă cu toate că a rămas singur cu portarul Olteanu, a trimis mingea în bară. La jumătatea părţii secunde, Chirică a executat foarte bine o lovitură liberă de la 30 de metri, iar Olteanu a reţinut mingea, în doi timpi, din faţa lui Omer Vlad. Formaţia din Făurei nu a reuşit să marcheze în această parte a amicalului, au făcut-o în schimb elevii lui Mihai Ciobanu, care în minutul 58 au înscris prin acelaşi jucător, Maradona Chiriac, şi Metalosport a câştigat şi al doilea amical cu prima clasată din Liga a IV-a, a judeţului Brăila.

Ne prezentăm din ce în ce mai bine, relaţiile de joc se încheagă, cred că ne apropiem de forma avută în tur. Sper să mai putem disputa câteva meciuri amicale până la reluarea campionatului Ligii a IV-a”, a declarat Adrian Andrei, preşedintele echipei CS Făurei.

CS Făurei: Goicea – Grozea, Percă, Poteraşu, Bardaş - Mâţă, Chirică, Vlad – Pungă, S. Nicoliţă, E. Vlăducă. Au mai jucat portarul Alin Comănescu şi jucătorii de câmp C. Ion, Popa, Ionaşcu şi Mărculescu.

Metalosport: Olteanu - Oprea, Medinţă, Gâţă, Sevastian - Munchiu, I. Chiriac - Iancu, Mihu, Neagu - M. Chiriac. Au mai jucat Stancu, Apostol şi Istrate.