CS Făurei a câștigat la scor, 5-2, partida cu Sportul Chiscani

* la pauză echipa gazdă conducea cu 2-0 * Silviu Moise a reușit o “dublă” pentru CS Făurei

CS Făurei a câștigat la scor, 5-2, și partida retur cu Sportul Chiscani, după un meci dominat în mod autoritar de Stelian Nicoliță și colegii săi. Iar pentru CS Făurei, în acest joc, a evoluat 70 de minute și antrenorul Alexandru Balaban.

Primul șut la poartă a aparținut echipei vizitatoare. Silviu Crăciun a trimis mingea pe spațiul porții iar Toma a deviat-o în corner, Sima a centrat în fața porții iar Stroe a șutat, de la 10-11 metri, pe direcția portarului.

În minutul 28, a fost rândul portarului echipei Sportul, Ionuț Tunea, să apere mingea trimisă din careu de Stelian Nicoliță. Cinci minute mai târziu, Eduard Dănăilă a trimis o pasă filtrantă, mingea a ajuns la Silviu Crăciun care a șutat înșelător de la marginea careului mare dar Toma a reușit să devieze mingea în corner.

CS Făurei a fost echipa care a dominat finalul de repriză și, în minutul 40, a reușit să deschidă scorul. Stelian Nicoliță a pătruns în careul oaspeților, a șutat la poartă, Tunea a deviat mingea în lateral dar până la Moise care a îndeplinit o simplă formalitate, marcând cu poarta goală. În primul minut de prelungire al primei reprize, CS Făurei a beneficiat de un corner, Moise a centrat, mingea a ajuns la marginea careului mare la Chihaia care a șutat la colțul lung, fără nicio speranță pentru Tunea. Și după primele 45 de minute CS Făurei conducea cu 2-0.

Sportul a avut o șansă de a reduce din diferență la trei minute de la reluare, când Mohoriță a șutat de la 25 de metri, din lovitură liberă, dar Toma a fost la post.

În minutul 50, CS Făurei conducea cu 3-0. Stelian Nicoliță a driblat un adversar, i-a pasat lui Moise care a rămas singur cu Tunea și a înscris al treilea gol al gazdelor.

În minutul 72, Scarlat a șutat de la distanță dar mingea a trecut pe lângă țintă. Trei minute mai târziu, Stelian Nicoliță i-a pasat lui Florin Bălan și acesta a marcat pentru 4-0, după ce îl driblase și pe Tunea.

La acest scor, Sportul Chiscani a fost ceva mai activă pe faza de atac și, în minutul 80, a obținut un penalty. Mohoriță a șutat de la punctul cu var, Toma a respins în față și tot Mohoriță a trimis mingea în plasă. Dar patru minute mai târziu, CS Făurei a marcat și cel de-al cincilea gol prin Răzvan Tănase. În primul minut de prelungire al reprizei secunde Laurențiu Iancu a marcat pentru Sportul Chiscani și a stabilit scorul final, 5-2, pentru CS Făurei.

Echipa din Făurei a acumulat 7 puncte, tot atâtea câte are și Dinamo Bacău, dar cu un golaveraj inferior, rămâne pe locul al 9-lea, iar Sportul Chiscani rămâne pe ultimul loc în seria a II-a, fără niciun punct.

CS Făurei: Toma – Dunca, Drezaliu, Agache, V. Ion – Boungou, Chihaia, Balaban, F. Bălan – S. Nicoliță, Moise. Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți Chiburță, Vasiliu, R. Tănase, Petrescu, Gherghișan, Costea, Comșa.

Sportul Chiscani: Tunea – Dănăilă, Sloată, M. Pascu, Sima – G. Ioniță, Iacob, Iancu, Stroe – S. Crăciun, Mohoriță. Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți Olaru, C. Bogdan, Scarlat, Bahnașu, Petrea, Tarozzi, Cozman.