CS Făurei are 4 puncte avans faţă de urmăritoarele sale în play-off

• asta, după ce a câştigat cu 1-0 derby-ul de pe stadionul “Ştefan Vrăbioru” cu Viitorul Ianca • iată care sunt şi rezultatele înregistrate în ultima etapă a turului în play-off şi play-out

Sâmbăta trecută, CS Făurei a reuşit să câştige cu 1-0, derby-ul disputat în deplasare la Viitorul Ianca, unicul gol al partidei fiind marca de Tudose, în minutul 42. Iar formaţia coordonată de Bănel Nicoliţă s-a distanţat la 4 puncte de următorele două clasate, Viitorul Ianca şi respectiv, ACSC Cazasu. Partida de pe stadionul Ştefan Vrăbioru a fost condusă foarte bine de o brigadă de arbitri din Constanţa.

CS Făurei a fost superioară la capitolul posesie a mingei în primul sfert de oră, perioadă în care Moroianu (min. 7) a şutat razant cu transversala porţii apărate de Jalbă. Treptat iniţiativa a trecut de partea gazdelor care au irosit două ocazii rarisime de gol prin Marius Barbu în minutele 26 şi 35. La prima acţiune Cazan a centrat la marginea careului mic dar Barbu, din plonjon, a trecut pe lângă minge, iar la cea de a doua Cazan i-a pasat lui Colniceanu care a centrat în faţa porţii, dar din nou Barbu a ratat singur cu poarta goală.

Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, pe contraatac, Tudose a şutat în dreapta lui Jalbă şi a deschis scorul.

În primul minut al părţii secunde putea fi 2-0 pentru echipe vizitatoare dar Bănel Nicoliţă a lobat mingea peste portarul gazdelor ieşit în înâmpinare şi peste trnsversală. CS Făurei a fost echipa mai activă în atac iar pe finalul partidei a irosit alte două ocazii mari de a marca. În minutul 88 Stelian Nicoliţă a scăpat spre poarta gazdelor însă Ionuţ Smeu l-a blocat in extrenis, iar două minute mai târziu Viorel Gheorghe a scăpat singur cu Jalbă, a trecut mingea pe lângă el şi în loc să o urmărească a plonjat ca în bazin şi a primit cartonaş galben pentru simulare. Un astfel de avertisment, tot pentru o simulare, l-a primit în prima repriză şi Daniel Cazan de la gazde.

CS Făurei a câştigat meritat şI a încheiat turul turneului play-off cu 4 puncte avans faă de celelalte două formaţii de pe podium, dar titlul de campioană judeţeană a Ligii a IV-a încă se dispută.