CS Făurei şi Viitorul Ianca au remizat, 1-1, în derby-ul judeţului Brăila

• după golul lui Mucuţă, Viitorul a condus cu 1-0 la pauză • Bănel Nicoliţă a egalat, după ce a transformat un penalty în minutul 58

În ultima etapă a turului Ligii a III-a, CS Făurei a încheiat la egalitate, 1-1, partida cu Viitorul Ianca.

În minutul 17 gazdele au avut prima ocazie de a deschide scorul, în acest derby al orgoliilor sportive din judeţul Brăila. Micu a şutat la poartă, însă atent, Mitrea a trimis mingea în corner. Opt minute mai târziu, Mucuţă, de la Viitorul, a primit mingea de la Stănciulescu, a şutat din întoarcere dar Popescu a fost la post. Viitorul Ianca a controlat jocul şi a deschis scorul în minutul 38 prin Dragoş Mucuţă. Atacantul oaspeţilor a trecut de Mocanu şi a trimis mingea în plasă, iar echipa oaspete conducea cu 1-0. Putea fi 2-0 pentru Viitorul în minutul 45 dar Băcanu, de la doar 2 metri, a trimis mingea în plasa laterală.

CS Făurei a restabilit egalitatea în minutul 58, după ce Bănel Nicoliţă a transformat o lovitură de la 11 metri şi partida se relansa. Egalată, Viitorul Ianca şi-a dominat adversara, şi-a creat situaţii de poartă, dar cea mai periculoasă a fost cea din minutul 73 când mingea şutată de Alin Radu a lovit transversala. Din minutul 85, CS Făurei a rămas în inferioritate numerică, Agache fiind trimis la cabine după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben. Cu un jucător mai puţin în teren, CS Făurei putea să câştige acest joc, însă după o acţiune personală frumoasă a lui Roată, Bănel Nicoliţă (min. 88) a vrut să-l dribleze pe Mitrea însă portarul Viitorului a rezolvat situaţia şi meciul s-a încheiat la eglitate, 1-1.

CS Făurei: Popescu – Mocanu, Banu, B. Nicoliţă, Agache – M. Ion, Micu, Stoian, Roată – S. Nicoliţă, Lungoci.

Viitorul Ianca: Mitrea – Colniceanu, Preda, C. Necoară, Stănciulescu – Iorga (min. 86: Pungă), Băcanu (min. 63: A. Ion), Irimia (min. 86: Cristea), Chivu – A. Radu (min. 81: P. Ioan) – Mucuţă (min. 81: M. Coman).