CS Făurei a încheiat cu o victorie evoluțiile pe teren propriu

* în penultima etapă a turneului play-out, echipa fraților Nicoliță s-a impus cu 1-0 în partida cu Sportul Chiscani * Stelian Nicoliță a înscris golul victoriei printr-o execuție spectaculoasă

Ultima dispută din play-out, din acest campionat, între două formații din județul Brăila, CS Făurei – Sportul Chiscani, a fost câștigată cu 1-0 de echipa gazdă. Meciul dintre ultimele două clasate ale Seriei a II-a din Liga a III-a, a fost unul anost.

CS Făurei a șutat pentru prima dată pe spațiul porții în minutul 10, prin Bordei, iar următoarea fază importantă s-a derulat în minutul 32, când Sima a șutat din lovitură liberă, exact pe direcția portarului gazdelor. La ultima fază a primei reprize, Bănel Nicoliță a șutat violent din lovitură liberă iar mingea a trecut razant cu transversala porții apărate de Tunea.

La șase minute de la reluare, Tunea a avut o intervenție in extremis în fața lui Gherghișan. Sima (min. 54) a șutat din lovitură liberă la firul ierbii, însă Radu a reușit să prindă mingea de lângă bară. CS Făurei a reușit să deschidă scorul grație unui gol spectaculos, marcat din foarfecă, pe spate, din 6 metri, de Stelian Nicoliță (min. 62), după o pasă foarte bună a lui Niță. În minutul 69, Niță putea dubla avantajul echipei sale dar nu s-a descurcat în situație de unu la unu cu Tunea. Sportul Chiscani a avut o mare șansă de a egala în minutul 71, când Moise i-a pasat lui Sloată care, de la opt metri, poziție centrală, a șutat imprecis. Bănel Nicoliță putea să-și treacă numele pe lista marcatorilor în minutul 74, dar mingea șutată de el, dintr-un unghi dificil, a fost scoasă, cu piciorul de Tunea de la colțul scurt. Potor (min. 80) a șutat slab, Tunea s-a mai remarcat o dată în minutul 82, când a scos de sub transversală mingea șutată din corner de Bănel Nicoliță, iar CS Făurei s-a impus meritat cu 1-0.

CS Făurei: Radu – Comșa, Sapionac, Agache, V. Ion – Bordei, B. Nicoliță - Niță, Gherghișan, Dunca – S. Nicoliță.

Sportul Chiscani: Tunea – M. Pascu, Iacob, Sima, Dănăilă - Tarozzi (min. 73: Cozman), Scarlat (min. 61: Moise), Iancu, Petrescu (min. 67: G. Ioniță) – Potor, Sloată.