Croația a câștigat bronzul la Mondialul din Qatar

• echipa pregătită de Zlatko Dalic s-a impus cu 2-1 în finala mică în fața Marocului

Penultimul meci de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar, Croația – Maroc, a fost unul spectaculos pentru că niciuna dintre cele două combatante nu s-a menajat. Cele două echipe se cunoșteau bine, pentru că s-au mai întâlnit în faza grupelor, în urmă cu trei săptămâni, însă atunci scorul a fost egal, 0-0.

Partida din finala mică a început în forță. În minutul 3, portarul Bono a fost aproape de autogol, iar tabela s-a schimbat patru minute mai târziu, când Perisici a recentrat în careul marocanilor, iar fundașul Gvardiol a trimis mingea, cu capul, aproape de vinclul porții și a deschis scorul, min. 7: 1-0 pentru Croația.

Doar două minute s-au bucurat croații pentru că, tot după o fază fixă, Dari a înscris, tot cu capul, și a restabilit egalitatea, 1-1.

Jocul s-a derulat rapid între cele două careuri și, în minutul 42, Croația a lovit din nou, iar de data aceasta decisiv. Orsic a primit o pasă de la Livaja și a șutat la colțul lung, mingea a lovit bara și a poposit în plasa porții apărate de Bono.

În repriza a doua s-a jucat ceva mai prudent. Primele faze notabile au apărut abia din minutul 74. Atunci, la un duel dintre Gvardiol și Amrabat, Croația a cerut penalty, același lucru l-a făcut Marocul când, după o ocazie mare a lui En Nesyri, Hakimi a căzut în careu și a cerut și el lovitură de la 11 metri.

Croația s-a impus cu 2-1 și termină Mondialul pe locul al treilea, după ce la ediția precedentă a jucat finala mare.

Croația: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Gvardiol, Perisic - Orsic, Modric, Kovacic, Majer - Livaja, Kramaric.

Rezerve: Barisic, Brozovic, Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Juranovic, Lovren, Pasalic, Petkovic, Sosa, Susic, Vida, Vlasic

Selecționer: Zlatko Dalic

Maroc: Bono - Hakimi, Dari, El Yamiq, Attiat Allah - Amrabat - Sabiri, El Khannous - Ziyech, En Nesyri, Boufal.

Rezerve: Aboukhlal, Aguerd, Amallah, Benoun, Chair, Cheddira, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Ounahi, Saiss, Tagnaouti, Zaroury

Selecționer: Walid Regragui.