Costin Ciucureanu, omul meciului în Viitorul Ianca – CSM Rm. Sărat

* atacantul gazdelor a realizat “dubla” iar formația sa s-a impus cu 3-1

La al doilea meci consecutiv jucat pe teren propriu în play-out, Viitorul Ianca s-a impus cu 3-1 în partida cu CSM Rm. Sărat. Însă echipa pregătită de Victor Olenic nu a fost lipsită de emoții pentru că adversara a deschis scorul, prin Ceaușel, în minutul 12 și și-a păstrat acest avantaj timp de jumătate de oră. Putea fi chiar 2-0 pentru CSM dacă mingea șutată de Socol (min. 17) nu se oprea în transversală.

Preda putea restabili egalitatea în minutul 31, dar a trimis mingea, cu capul, de la marginea careului mic, pe lângă poartă. Viitorul Ianca a forțat egalarea pe final de repriză și a reușit-o în cel de-al doilea minut de prelungire, prin Marius Dima.

Echipa gazdă a egalat și scorul la mingi trimise în transversală, în minutul 64, la voleul lui Dima.

Momentul psihologic al partidei s-a derulat în minutul 67. În acel minut, Alin Mihai s-a remarcat la șutul lui Calotă, din 6 metri, iar pe contraatac Viitorul Ianca a marcat un gol spectaculos prin Costin Ciucureanu. Marius Coman a fost faultat în minutul 77, la marginea careului advers, iar Ciucureanu a trimis mingea în vinclu și a reușit “dubla”, stabilind scorul final, 3-1, pentru formația din Ianca.

Viitorul Ianca: Mihai - Coteț, Popa, Preda, Necoară – Dima, Chihaia, A. Radu (min. 88: Cazacu) -  Băluță (min. 86: Gorgovan), M. Coman (min. 81: R. Cristea), Ciucureanu.