Cosmin Teodor Nedelcu, locul întâi la secţiunea sportivi cu ELO sub 1800

• şahistul de la Orizont 64 s-a clasat pe locurile 6-8 în clasamentul general la turneul de şah de la Vaslui • la competiţie au participat 36 de sportivi

Şahistul brăilean, Cosmin Teodor Nedelcu s-a clasat pe primul loc la secţiunea sportivi cu ELO sub 1800, şi pe locurile 6-8, în clasamentul general, la turneul open de şah rezervat seniorilor, care a avut loc, în urmă cu puţin timp, la Vaslui. La competiţie au participat 36 de sportivi, printre concurenţi fiind atât jucători de categoria a III-a, cât şi sportivi cu titulatura de candidat maestru, aşa cum a fost şi cazul brăileanului. Jucătorul antrenat de instructorul Ionel Balcan la clubul Orizont 64, Cosmin Teodor Nedelcu este unul dintre cei mai tineri şahişti candidat maestru din România, băileanul reuşind să obţină acest titlu la nici 11 ani împliniţi. Nedelcu a fost unul dintre cei şase medaliaţi români la Campionatul Mondial Şcolar de şah care a avut loc, în acest an, la Iaşi, el reuşind să se claseze pe locul al treilea. Revenind la competiţia de la Vaslui, trebuie menţionat faptul că Nedelcu a avut o evoluţie bună în compania şahiştilor seniori, el a câştigat patru meciuri, a pierdut două partide şi a remizat o dată. În urma acestor rezultate şahistul legitimat la Orizont 64 a acumulat 24,4 puncte la coeficientul ELO.

Câştigătorii au primit din partea organizatorilor premii în obiecte, diplome, cupe şi medalii.

În altă ordine de idei, Cosmin Teodor Nedelcu împreună cu colegul său de club, Grigore Matei, vor participa în luna septembrie la Campionatul European de şah pentru copii şi juniori care va avea loc la Mamaia. În vederea acestei competiţii europene Nedelcu şi Matei, precum şi alţi colegi de-ai lor de la Orizont 64, Alexandru Radu şi Cristian Dan, vor fi prezenţi, pentru a-şi testa cunoştinţele din acest moment, la un puternic turneu de şah care va avcea loc, în perioada 18-20 august, la Galaţi.

“Sper ca Nedelcu şi Matei, doi şahişti foarte talentaţi ai clubului nostru, care vor reprezenta România la Campionatul European de la Mamaia, să obţină rezultate cu care să ne mândrim”, ne-a declarat Ionel Balcan, vicepreşedintele clubului Orizont 64.