Cosmin Teodor Nedelcu a fost numărul unu la Orizont 64 și în 2017

* Nedelcu a cucerit bronzul la mondialele școlare și aurul național la secțiunea șah dezlegări * clubul brăilean a obținut peste 60 de premii în anul recent încheiat

Reprezentanții clubului de șah Orizont 64 au fost și în 2017 în prim planul competițiilor la care au participat. Și ca de obicei în ultimii ani, Cosmin Teodor Nedelcu a fost liderul grupării sportive brăilene.

“Anul recent încheiat a fost unul foarte bun, cu rezultate pe plan național și internațional care clasează clubul nostru pepinieră în prima treime a clasamentului național, la această secțiune. Orizont 64 a a obținut peste 60 de premii, mai precis locuri 1, 2 sau 3, la turneele jucate în afara Brăilei, un titlu național, o medalie de bronz mondială iar doi șahiști au fost cooptați în loturile naționale”, a declarat Ionel Balcan, vicepreședintele clubului Orizont 64.

Cosmin Teodor Nedelcu a cucerit medalia de bronz, la categoria de vârstă 11 ani, la Campionatul Mondial de șah școlar care a avut loc la Iași, la egalitate de puncte cu primii doi clasați. Este prima medalie mondială obținută de un jucător de șah brăilean după o perioadă de 20 de ani, iar această performanță i-a adus șahistului pregătit de Ionel Balcan titlul de candidat maestru în șah. Această titulatură i-a fost acordată de Federația Internațională de șah.

Tot anul trecut Nedelcu a devenit campion național la șah dezlegări, succes care a venit după ce în 2016 brăileanul și-a trecut în cont medalia de argint la Campionatul European la aceeași secțiune. Sportivul legitimat la Orizont 64 a câștigat 15 concursuri și a obținut premii în proporție de 80% la competițiile la care a participat. Nedelcu este component al lotului național la șah clasic la categoria de vârstă 12 ani.

La băieți 8 ani Grigore Matei s-a clasat pe locul al șaselea la Campionatul Național la șah clasic, și între primii opt la secțiunile șah rapid și blitz. La categoria lui de vârstă Matei a câștigat patru concursuri și de două ori s-a clasat pe poziția a doua. Victor Dumbravă a câștigat patru concursuri la categroria de vârstă 12 ani și de trei ori s-a clasat pe locul al doilea, Andreas Alexandrou a fost la un pas de a se clasa pe primul loc la festivalul de Șah CENTROCOOP, unde a ocupat în final poziția a treia. Andrei Chiriac, Alexandru Mihai, Eduard Terzea, Ștefan Stoian, Laurian Drăghici, au mai obținut rezultate bune în anul recent încheiat.

“Grădinița Free Children continuă să fie pepiniera clubului. Colaborarea începută acum 9 ani a dat mereu roade iar acum s-a format deja un nucleu de șahiști precum Grigore Matei, Alexandru Radu, Alex Furfurică, Răzvan Neculai, Costi Mocanu, Ianis Roșioru, care în cel mai scurt timp vor bate la porțile afirmării. În acest moment Orizont 64 are 216 șahiști legitimați și 6 în curs de legitimare. În 2018 clubul nostru și-a propus să organizeze o serie de turnee cu participare națională și internațională care să readucă Brăila pe harta șahistă a României”, a mai spus Ionel Balcan.