Conpet a remizat, 1-1 în amicalul de la Rapid Feteşti

După aproximativ 30 de ore de la amicalul cu CF Brăila, Conpet s-a deplasat la Feteşti pentru un nou test de verificare, de data aceasta adversara elevilor lui Darie şi Ivan fiind Rapid Feteşti, formaţie care a promovat luna trecută în Liga a III-a.
Cu toată oboseala acumulată, Conpet a controlat ostilităţile pe tot parcursul disputei. În prima repriză, în formula Popovici - Grozea, Preda, Stănciulescu, Ghizman - Mâţă, Cireaşă, V. Gheorghe - Pavel, V. Durbacă, Radu, oaspeţii au avut trei şanse de a trece în avantaj, însă la prima, cea din minutul 24, Alin Radu nu a găsit cea mai bună soluţie pentru a-l învinge pe portarul gazdelor, Grozea (min. 31) a şutat apoi violent şi portarul rapidist a scos mingea de sub transversală, iar cu şapte minute înainte de finalul primei reprize Vali Durbacă a iniţiat o acţiune personală, a pătruns printre fundaşii centrali dar a trimis mingea pe lângă poartă.

Vârlan şi Crăciun au ţintit transversala porţii adverse

La reluare, Vasile Darie a trimis în teren o altă echipă, Stoica - Coman, Stănciulescu, Cotigă, Ţugui - Fălcaru, Vârlan, Dima - Nanu, Crăciun, Velicu şi, în minutul 56, Conpet a preluat conducerea graţie reuşitei lui Andrei Crăciun, după o centrare, din lovitură liberă a lui Dima.
Putea fi 0-2 şase minute mai târziu, însă mingea şutată de Vârlan a lovit transversala porţii gazdelor.
La una dintre puţinele situaţii de poartă ale rapidiştilor din Feteşti, Cotigă l-a faultat în careu pe Tudorel Ivan şi tot acelaşi jucător a transformat penalty-ul acordat gazdelor şi a stabilit şi scorul final al amicalului.
În ultimul sfert de oră al partidei, Conpet şi-a mai trecut în cont două situaţii de gol prin care s-ar fi putut desprid de adversara sa, însă după o combinaţie în marginea careului advers între Dima şi Crăciun ultimul a trimis mingea în transversală, iar în minutul 84, dintr-o poziţie foarte bună, Velicu nu a reuşit să găsească spaţiul porţii.
"Am controlat jocul pe tot parcursul amicalului, însă ne-a lipsit prospeţimea, jucătorii au acuzat o uşoară stare de oboseală. Dar eu consider că ne-am atins scopul pentru acest meci în care m-au interesat în primul rând problemele tactice", a declarat Vasile Darie.