Conpet Cireşu s-a calificat în faza a II-a a Cupei României

Gruparea din Cireşu a păşit cu dreptul în noul sezon competiţional oficial. Elevii lui Darie şi Ivan au câştigat cu 3-2 în deplasare la CSS Tecuci şi s-au calificat în faza următoare a Cupei României în care adversară i-ar putea fi Victoria Traian.
Scorul nu reflectă însă realitatea din teren. Conpet a condus la pauză cu 2-0, după golurile marcate după acţiuni personale de Radu (min. 11) şi Marius Dima (min. 32) însă, dacă ar fi fructificat toate situaţiile de gol, decalalajul ar fi trebuit să fie măcar dublu în favoarea oaspeţilor.
CSS Tecuci a avut o singură dată şansa de a marca din penalty dar a irosit-o.
În schimb Vali Durbacă (min. 22) nu s-a descurcat în situaţie de unu la unu cu portarul, în minutul 34, Dima şi Durbacă au ţintit pe rând barele porţii gazdelor, Radu şi Crăciun au gafat la rândul lor.
CSS Tecuci a redus din diferenţă la câteva minute de la reluare însă, Dima (min. 75) a marcat pentru 1-3 şi Conpet a restabilit diferenţa de două goluri dintre ea şi adversara sa.
Jucătorii din Tecuci au mai înscris odată în minutul 89, dar nu au reuşit să ducă meciul în prelungiri.

Conpet: Stoica - Grozea, Preda, Stănciulescu, Cotigă (min. 70: Mihai) - V. Gheorghe (min. 85: Vârlan), Mâţă, Radu (min. 85: Cireaşă) - Dima, V. Durbacă, Crăciun.