Conpet Cireşu, învinsă cu 5-4 de Unirea Slobozia în primul amical

Conpet Cireşu a răspuns invitaţiei echipei Unirea Slobozia şi sâmbătă dimineaţă a disputat în compania formaţiei din Liga a II-a primul amical de la reunirea lotului. La acest meci, obiectivul antrenorilor Vasile Darie şi Ionel Ivan a fost evaluarea jucătorilor aflaţi în probe.
În formula Stoica - Coman, Preda, Stănciulescu, Cotigă - V. Gheorghe, Crăciun, Dima - Nanu, V. Durbacă, Radu, Conpet a primit două goluri, din tot atâtea cornere în primele 7 minute, însă a echilibrat apoi jocul şi a reuşit să egaleze după reuşitele lui Dima şi Alin Radu. Până la pauză, formaţia vizitatoare a mai irosit câteva situaţii de poartă prin Durbacă, V. Gheorghe şi Crăciun. În partea secundă, cu o singură excepţie, cea a lui Stănciulescu, antrenorii echipei Conpet au trimis în teren o altă echipă, una în care s-au regăsit portarul Popovici, venit de la Astra II Ploieşti, Pavel de la Sporting Lieşti, Fălcaru şi Velicu de la Politehnica Galaţi, Mâţă de la Fortino Ianca, astfel că formula a fost următoarea: Popovici - Grozea, Baciu, Stănciulescu, Ţugui - Vârlan, Fălcaru, Mâţă - Pavel, Cireaşă, Velicu. Iar scenariul s-a repetat, Unirea Slobozia a marcat iar de două ori până în minutul 55. Nou venitul Pavel a realizat "dubla" şi în minutul 72 scorul era din nou egal, 4-4. Cu două minute înainte de finalul amicalului, gazdele au mai înscris o dată şi Conpet Cireşu a irosit şansa de a începe cu dreptul seria partidelor de verificare.
"Ambele formaţii au testat jucătorii veniţi în probe, consider că acest meci de verificare şi-a atins scopul. Putem trage deja şi primele concluzii. Jucătorii care au evoluat în prima repriză au avut prestaţii foarte bune, pe cei din partea doua a amicalului va trebui să-i mai testăm într-o dublă partidă amicală cu Rapid Feteşti apoi vom definitiva lotul", a declarat Vasile Darie.