CF Brăila a remizat, 2-2 cu Dunărea la Galaţi

Miercuri după-amiază, Dunărea Galaţi şi CF Brăila au remizat într-un joc amical în care fiecare combatantă a aliniat câte două garnituri.
Prima repriză a aparţinut gazdelor. Gălăţenii au deschis scorul în minutul 6, prin Chelaru care a profitat de marcajul lejer făcut de Ignat, elevii lui Eugen Baştină au continuat să atace şi în minutul 15 şi-au mărit avantajul la 2-0. Ginghină a fost faultat în careu de Marcio şi tot el a transformat penalty-ul acordat de Adrian Cojocaru.
CF Brăila, în formula Tudor - Bosoi, Ignat, Mirel Soare (FC Argeş), Boboc - Nicoliţă, Marcio, Bogoş, Pungă - Câmpeanu, Prodan a reuşit să echilibreze jocul abia la jumătatea primei reprize, dar prima fază cu adevărat periculoasă au creat-o abia în minutul 45, când Bogoş a exectutat foarte bine o lovitură de colţ şi Măstăcan a scos mingea, in extremis, de la vinclu.

Ciocâlteu, Costache şi Rusu au fost campionii ratărilor

În repriza a doua, CF Brăila a mizat pe Leu - Spiridon, Marius Matei (Timişoara), Ivan, Necoară - Voicu, Puşcaşu, Olenic, Costache - Ciocâlteu, Rusu şi oaspeţii au făcut legea în teren în faţa unei echipe în care s-au regăsit şapte dintre titularii echipei Dunărea Galaţi din sezonul trecut.
În minutul 51, Gigel Costache a şutat la poartă, Florea a oprit mingea cu mâna şi arbitrul Adrian Cojocaru a arătat punctul cu var, iar Necoară a redus din diferenţă. Elevii lui Pânzaru au continuat să pericliteze poarta adversă, dar mingea şutată de Costache (min. 54) a fost deviată în corner de Braşoveanu, iar două minute mai târziu, în loc să lobeze mingea peste portar Rusu a preferat un dribling în plus şi a fost blocat de apărătorii gazdelor. Ciocâlteu (min. 61) a irosit şansa egalării însă, după alte patru minute, Voicu a centrat perfect şi Bogdan Rusu a marcat pentru 2-2.
Brăilenii, la care în această repriză a mai evoluat şi Ilie, se puteau desprinde în câştigători, însă Costache (min. 78) şi Ciocâlteu (min. 80) nu au reuşit să prindă spaţiul porţii adverse.
"Un meci de verificare în care rezultatul contează mai puţin. Important este faptul că ne vin jucători în probe şi unii dintre ei chiar pot fi soluţii pentru noi în sezonul următor. Îi vom urmări şi sâmbătă în partida cu Oţelul II şi apoi vom decide dacă îi păstrăm sau nu", a declarat Alin Pânzaru.