CF Brăila a remizat, 1-1, pe terenul liderei, FC Voluntari

CF Brăila a produs prima surpriză a turneului play off. Formaţia de la Dunăre a condus cu 1-0 la FC Voluntari, până în minutul 87, iar în final a reuşit să plece cu un punct de pe terenul liderei. Eroul partidei a fost portarul echipei CF Brăila, Cristian Mitrea, ale cărui parade au contribuit decisiv la obţinerea acestui rezultat.
Meciul de la Voluntari a avut două părţi distincte, o primă repriză dominată de brăileni şi o a doua în care iniţiativa a aparţinut gazdelor. Oaspeţii au controlat jocul în prima parte a întâlnirii, însă Puşcaşu, dintr-o poziţie bună nu a reuşit să-l învingă pe Balauru şi nici şuturile de la distanţă ale lui Frunză şi Petean nu au avut darul de a modifica tabela. Superioritatea în atac a echipei vizitatoare se putea concretiza în minutul 34 însă, după o centrare a lui Stănciulescu, Ungureanu a ţintit bara porţii apărate de Balauru. Un minut mai târziu s-a restabilit egalitatea la şuturi în bară. Gazdele au beneficiat de un corner, Sorin Rădoi a şutat spre poartă iar mingea deviată de Mitrea a lovit bara şi a ieşit în afara terenului.
Însă insistenţa în atac a brăilenilor s-a concretizat cu patru minute înainte de finalul primei reprize. Frunză l-a lansat în adâncime pe Stănciulescu, acesta a centrat în careu iar Onofraş a trimis mingea, de la 12 metri, în vinclul porţii apărate de Balauru. Până la pauză gazdele nu şi-au revenit din şoc astfel că la finalul primelor 45 de minute se prefigura cea mai mare surpriză a campionatului.

Ene a restabilit egalitatea cu trei minute înainte de finalul partidei

În partea a doua a întâlnirii, FC Voluntari a atacat cu întreg efectivul, însă apărarea brăileană şi portarul Mitrea au reuşit să înlăture, de fiecare dată, pericolul. La două acţiuni ale gazdelor, Deac (min. 64) şi Achim (min. 75) au reluat, cu capul, mingea spre poartă, însă Mitrea a avut intervenţii spectaculoase. Prima dată a scos mingea de la rădăcina barei, iar la faza următoare a deviat-o peste poartă. FC Voluntari a fost periculoasă la fazele fixe iar pe contraatac brăilenii au încercat să-l surprindă cu şuturi de la marginea careului pe Balauru, însă încercările lui Ungureanu, Onofraş sau Puşcaşu nu au avut darul de a mări avantajul oaspeţilor.
În minutul 87, Niţă l-a faultat în careu pe Voduţ, arbitrul de centru a arătat punctul cu var, Ene a restabilit egalitatea, astfel că partida s-a încheiat la egalitate.
"Cu puţină atenţie puteam pleca cu toate punctele de la Voluntari. Pe o acţiune de atac a noastră am rămas descoperiţi în apărare iar gazdele ne-au taxat. Am aliniat cea mai bună formulă de echipă, însă de la partida următoare vom da credit tinerilor şi jucătorilor care au evoluat mai puţin. Dealtfel şi în acest meci, în repriza a doua am avut în teren cinci jucători sub 21 de ani. Ce să facem, trebuie să ne pregătim încă de pe acum pentru sezonul următor", a declarat Alin Pânzaru.

FC Voluntari: Balauru - Vasile (min. 46: Roşu), Rădoi, Achim, Fl. Maxim - Novac, D. Todoran - M. Ene, Cârstocea (min. 58: G. Deac), Călinţaru (min. 64: M. Matei) - Voduţ
Antrenor: Ilie Poenaru
CF Brăila: Mitrea - Dima (min. 80: Niţă), Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Petean, Olenic - Onofraş (min. 64: Iordache), Puşcaşu (min. 84: Dojcinovic), Frunză - B. Ungureanu.
Antrenor: Alin Pânzaru