CF Brăila a remizat, 0-0, la FCM Dorohoi

Formaţia brăileană şi-a realizat obiectivul pentru această deplasare, iar în urma remizei, a mai făcut un pas important spre turneul play off, însă jocul elevilor lui Alin Pânzaru nu a mai fost la fel de bun ca în partidele precedente. Nici gazdele nu au rupt gura târgului astfel că din minutul 80 spectatorii locali au început să părăsească stadionul. Ambele formaţii au încheiat meciul cu câte un jucător mai puţin, după ce Ghiocel (min. 78) şi Pavăl (min. 87) au primit cel de-al doilea cartonaş galben.
Prima repriză a fost una echilibrată, cu două situaţii de gol în contul oaspeţilor şi doar una în cel al gazdelor. CF Brăila a avut o mai mare perioadă de timp posesia mingei iar FCM Dorohoi s-a apărat grupat şi a încercat câteva contraatacuri însă niciunul nu a fost periculos pentru poarta lui Mitrea. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a aparţinut brăilenilor. Petean a executat foarte bine o lovitură liberă însă Hărăguţă a avut o intervenţie in extremis şi a păstrat tabela intactă. Ambele formaţii au mai avut câte o situaţie de poartă în urma unor faze fixe. Gazdele au beneficiat de o lovitură liberă, însă Eduard Sandu (min. 38), a trimis mingea, cu capul, peste transversală iar trei minte mai târziu, tot după o lovitură liberă executată de Petean, mingea a trecut prin faţa porţii gazdelor fără ca Ungureanu sau Stelian Nicoliţă să poată interveni.
În repriza secundă jocul nu a mai avut nici măcar ritmul celui din primele 45 de minute. Niciuna dintre combatante nu a riscat, lăsând impresia că sunt mulţumite cu remiza. După eliminarea lui Ghiocel FCM Dorohoi a forţat deschiderea scorului şi a fost la doar un pas de a marca în minutul 83, însă gazdele au irosit şansa uriaşă de a-şi trece în cont toate punctele puse în joc. Odată cu restabilirea echilibrului numeric jocul a redevenit unul anost, iar partida s-a încheiat cu o remiză albă, 0-0.
"Ne-am propus cel puţin un egal, l-am obţinut, însă jocul nostru nu a mai fost la fel de bun, ca în partidele anterioare. Nu mai contează care au fost motivele pentru care evoluţa brăilenilor a fost ceva mai ştearsă în acest joc, important este rezultatul şi acum ne concentrăm toate forţele pentru deplasarea de sâmbătă, de la ACS Berceni", a declarat Valentin Avramescu, preşedintele echipei brăilene.

CF Brăila: Mitrea - Niţă (min. 57: Radu), Ghiocel, Ivan, Stănciulescu - Onofraş, Olenic, Petean, Frunză (min. 81: Necoară) - Ungureanu, S. Nicoliţă (min. 68: Spătaru)
Antrenor: Alin Pânzaru
FCM Dorohoi: Hărăguţă - Barabaş, Cososchi, Atudorei, Pavăl - Ivaşcă (min. 12: Orăşanu), Ghiviziu - Mateiuc (min. 60: Grumezescu), Vrabie, Ed. Sandu - Marin
Antrenor: Vespazian Colban