CF Brăila a realizat scorul etapei, 6-3, cu FCM Dorohoi

CF Brăila a câştigat la scor, 6-3, disputa cu penultima clasată, FCM Dorohoi, după o partidă în care atacul a funcţionat la parametri optimi, fiind pentru prima dată după mulţi ani când elevii lui Pânzaru au un procentaj foarte bun la raportul ocazii - goluri, însă apărarea a fost cea care a gafat impardonabil în acest joc. Este ruşinos să primeşti trei goluri pe teren propriu de la o formaţie care abia a promovat în Liga a II-a şi care are în componenţă jucători fără nume sonore.
Faza de atac a mers însă strună, Stelian Nicoliţă a reuşit primul său hat trick din eşalonul secund, Onofraş şi Puşcaşu şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor, iar Dragoş Mucuţă, cu toate că nu a marcat, a debutat cu dreptul la 16 ani şi jumătate în Liga a II-a.
Brăilenii s-au distrat, practic, cu adversarii lor în prima repriză. După o centrare a lui Onofraş la marginea careului mic, Puşcaşu a deschis scorul pentru gazde, iar cinci minute mai târziu, după o cursă de 40 de metri, Onofraş a făcut inutilă intervenţia portarului Listaru, iar scorul devenea 2-0 pentru CF Brăila. Elevii lui Alin Pânzaru au forţat şi marcarea golului al treilea şi după ce Petean (min. 29) a şutat peste transversală, Onofraş (min. 35) a reuşit "dubla" şi a stabilit şi scorul primelor 45 de minute, 3-0 pentru CF Brăila.
În prima repriză, FCM Dorohoi a avut o singură şansă de a marca, în minutul 42, însă Stancoschi nu a reuşit să-i creeze mari probleme lui Mitrea.

Repriza a doua s-a încheiat la egalitate: 3-3

Oaspeţii au ieşit ceva mai hotărâţi de la cabine, au controlat jocul în primul sfert de oră de la reluare dar Vrabie (min. 49) a fost blocat în momentul şutului de Ghiocel, iar mingea şutată de Pavăl a fost reţinută de Mitrea. Iniţiativa a trecut apoi de partea gazdelor şi, după o ratare a lui Iordache (min. 64), la faza imediat următoare, Spătaru i-a pasat lui Stelian Nicoliţă, iar vârful de atac al brăilenilor a şutat pe sub Listaru pentru 4-0. După doar două minute, pe post de servant a fost Puşcaşu iar Nicoliţă a urcat scorul la 5-0 pentru CF Brăila. La acest scor, gazdele au slăbit ritmul, iar FCM Dorohoi, a fost invitată să atace. Tudorache şi-a încercat şansa de la marginea careului mare, dar Mitrea a fost la post, însă în minutul 77, Ghiocel l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Pavăl, arbitrul Cătălin Buşi a arătat punctul cu var, iar Vrabie a redus din diferenţă. Cu patru minute înainte de finalul meciului, lansat în adâncime de Puşcaşu, Stelian Nicoliţă a realizat hat trick-ul, iar spectatorii se pregăteau să savureze o victorie categorică a favoriţilor lor. Nu a fost însă să fie o diferenţă aşa de mare între CF Brăila şi nou promovata FCM Dorohoi, pentru că elevii lui Pânzaru s-au relaxat iar oaspeţii i-au taxat de două ori. În minutul 90, Vrabie a realizat "dubla" iar în cel de-al doilea minut de prelungire, Pavăl a trimis mingea în vinclul porţii lui Mitrea.
CF Brăila s-a impus cu 6-3 şi, profitând de rezultatele indirecte din această rundă, a urcat pe locul al şaselea în clasament, fiind în acest moment în grafic, adică în zona echipelor participante la turneul play off.

CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ghiocel, Ivan, Stănciulescu - Frunză (min. 56: S. Nicoliţă), Petean (min. 69: M. Gheorghe), Puşcaşu, Spătaru - Mucuţă (min. 61: Iordache), Onofraş