CF Brăila II la un pas de titlul de campioană judeţeană

Conform aşteptărilor, cel mai frumos meci al penultimei etape a Ligii a V-a, seria întâi, a fost cel de la Tichileşti în care s-au întâlnit Şoimii Unirea şi Tricolorul Lanurile. Formaţia din Lanurile a jucat foarte bine în prima repriză şi la pauză conducea cu 3-1, Bertescu, Văsii şi Amorţilă au marcat pentru oaspeţi, Matei pentru gazde. În repriza a doua Şoimii Unirea a fost echipa care a controlat jocul, iar în minutul 80 scorul era egal, 3-3, după un autogol al lui Hoancă şi un gol înscris de Mogoş. În ultimele zece minute s-a jucat pe contre, ambele grupări au ratat situaţii clare de gol, însă tabela de marcaj nu s-a mai modificat. Prima clasată, CF Brăila II, a câştigat la "masa verde" deoarece FC Tufeşti nu s-a prezentat la meci şi rămâne pe primul loc în seria întâi. În schimb pentru că este la a doua neprezentare consecutivă, conform articolului 79.2 din ROAF, FC Tufeşti va fi exclusă din campionat. Dunărea Tichileşti a câştigat cu 4-0 partida cu Speranţa Măxineni, au marcat I. Gheorghe, Micu, Sfârtoc şi Surugiu şi se menţine pe locul secund, cu acelaşi număr de puncte, 57, ca şi satelitul CF-ului, iar pe locul al treilea a urcat Siretul Vădeni, grupare care s-a impus tot cu 4-0, în partida cu Înfrăţirea Gemenele, golurile învingătorilor fiind înscrise de Bogoi (min. 32, 52), Dumitru şi Stan. Spicul Râmnicelu a realizat scorul etapei, 7-3, pe teren propriu în disputa cu Dunărea Gropeni, iar Romgal Romanu s-a impus cu 4-1 la Dinamo Salcia Tudor.
Cu o etapă înainte de finalul sezonului competiţional, cu 57 de puncte, CF Brăila II se află pe primul loc, tot cu acelaşi punctaj, Dunărea Tichileşti ocupă locul al doilea, iar pe al treilea, cu 55 de puncte, se află Siretul Vădeni.