CF Brăila a câştigat la scor primul amical

CF Brăila a început jocul cu Mitrea - Bosoi, Drăguş, Gurguiatu, un fundaş sosit în probe de la Dunărea Călăraşi, Necoară - Stănciulescu, Stăncioiu de la Rocar, Menghea - Lupu, Badea de la Rocar în timp ce formaţia vizitatoare a mizat în prima repriză pe Dimache - Igor, Naghi, Baciu, Ionescu - Grozea, Cotigă, Ghiviciu, Crăciun - Durbacă, Enache.
Elevii lui Vasile Darie au irosit prima mare ocazie de a deschide scorul în minutul 15 când, bine plasat Badea a trimis mingea, cu capul, în transversala porţii apărate de Dimache. Gazdele amicalului au forţat desprinderea şi până la pauză au reuşit să marcheze de două ori prin Gurguiatu (min. 35), după o centrare perfectă a lui Alin Pânzaru şi prin Lupu (min. 45) care a îndeplinit o simplă formalitate după o acţiune personală a lui Badea.

La două minute de la reluare, Badea a lobat mingea peste portarul oaspeţilor şi a urcat scorul la 3-0, iar în minutul 58 Bosoi a stabilit scorul partidei, 4-0, cu un şut plasat pe sub portarul Şerbu ieşit în întâmpinare.

Marius Coman a avut de asemenea golul în vârful bocancului în minutul 70 însă de data aceasta portarul formaţiei din Ianca a reuşit să înlăture pericolul.

Pentru că au lăsat o impresie bună, din această săptămână conducerea echipei CF Brăila va începe tratativele pentru cooptarea în lot a lui Gurguiatu, Stăncioiu şi Badea.

În repriza a doua la CF Brăila au mai evoluat Botaş, Pascu, Olenic, Mândroasa, Bratu, şi Coman iar la Viitorul, Şerbu, Negoiţă, Mihăilă, Ivan, Roşu, Martinescu, Podaru, Postolea, Dima, Bratosin, Jalbă, Tache, Pungă şi Boariu.