CF Brăila a ajuns sperietoarea echipelor de top

Graţie implicării financiare ale lui Florin Cârligea, CF Brăila încheie "en fanfare" sezonul fotbalistic 2013. După ce au învins-o pe FC Clinceni, lidera seriei întâi de acum două etape, pe Municipal, elevii lui Alin Pânzaru şi-au demonstrat valoarea şi în Copou, învingând-o cu 2-1 pe CSMS Iaşi, o altă aspirantă la promovare în acest campionat. Nici intervenţia din pauza partidei a primarului Iaşului, Gheorghe Nichita, nu a avut darul să-i facă pe elevii lui Marius Lăcătuş să schimbe soarta partidei.
Motivaţi de Florin Cârligea, brăilenii au făcut o partidă perfectă şi au bifat al doilea succes consecutiv. "Păcat că se întrerupe campionatul, cu siguranţă că am mai fi bifat câteva victorii, eu cred că şi la Rapid am fi câştigat la forma pe care o arată în această perioadă jucătorii", a fost prima reacţie a lui Alin Pânzaru la finalul partidei de la Iaşi.
Onofraş (min. 12) în situaţie de unu la unu cu portarul Comănescu a ratat prima ocazie a partidei pentru CSMS Iaşi, iar la faza imediat următoare Ndigwe a trimis un şut lobat de la 20 de metri şi a adus-o pe CF Brăila în avantaj. Replica gazdelor nu a întârziat, însă Olah (min. 18) a trimis mingea, din lovitură liberă, peste transversală, Herghelegiu (min. 23) nu a găsit ţinta şi, tot dintr-o fază fixă, Ţigănaşu a şutat pe lângă poartă. Şi oaspeţii au lansat un contraatac, dar Miron a fost la post şi a parat mingea şutată de Bosoi. CSMS Iaşi a reluat ofensiva asupra careului advers, însă brăilenii s-au apărat foarte bine iar Herghelegiu, Voicu, Onofraş sau Dobre nu au reuşit să restabilească egalitatea. Până la pauză putea fi şi 2-0 pentru CF Brăila, dar mingea şutată de Necoară a fost prinsă în doi timpi de Miron. La fel de bine ar fi putut fi 1-1 dacă portarul Comănescu nu ar fi fost salvat de bara transversală la şutul lui Mihalache din minutul 45.

Clasa lui Frunză a decis soarta partidei

Muştruluiţi bine la pauză de primarul Gheorghe Nichita, ieşenii au început în forţă repriza a doua însă Dedu (min. 57) nu a reuşit să obţină decât un corner. Tot brăilenii au fost mai aproape de gol în minutul 65, la o fază fixă cu Frunză în rol principal. CSMS Iaşi a marcat prin Herghelegiu în minutul 70, însă reuşita ieşeanului a fost anulată corect, pe motiv de ofsaid, de arbitrul Florin Andrei.
Şapte minute mai târziu, Frunză şi-a demonstrat clasa. Mijlocaşul care a evoluat pentru Unirea Urziceni în Champions League a luat o acţiune pe cont propriu şi, după o cursă de 40 de metri, a fost faultat de Creţu. Iniţial centralul a vrut să arate lovitură liberă de la 16 metri, însă la semnalizarea asistentului Marius Balint, l-a eliminat pe autorul faultului şi a dictat penalty pentru oaspeţi. Neagoe a marcat şi CF Brăila s-a distanţat la 2-0. În minutul 92, juniorul Crengăniş a marcat golul de onoare al ieşenilor.
La finalul partidei puţinii spectatori prezenţi pe stadionul din Copou au cerut demisia antrenorului Marius Lăcătuş şi a preşedintelui Prunea.

"Am jucat pentru bani, nu să ajutăm alte echipe"

La finalul partidei, Sorin Frunză a spus că atât el cât şI colegii lui au jucat pentru bani, nu ca să ajute alte formaţii.
"De două etape a venit lângă noi Florin Cârligea şi era firesc să luptăm pentru prestigiul nostru şi pentru bani, vin sărbătorile şi nu vrem să avem buzunarele goale. Să fie clar pentru toţi, am jucat pentru bani nu pentru a ajuta alte formaţii să promoveze, îmi pare rău că aceasta a fost ultima etapă", a declarat Sorin Frunză.
"Am spus şi la plecarea din Brăila că după jocul foarte bun din partida cu FC Clinceni mă aşteptam la un succes şi în Copou şi am reuşit să ne impunem, avem un nucleu bun de jucători. Am ajuns la patru puncte de turneul play off, păcat că nu se mai dispută meciurile din decembrie. Am fi câştigat şi la Rapid. Suntem însă în continuare măcinaţi de probleme financiare. A venit lângă noi cineva care iubeşte fotbalul, se pare că lumea începe să fie interesată de fotbal la Brăila", a declat Alin Pânzaru.

CSMS Iaşi: Miron - Voicu (min. 55: Dedu), Creţu, Vişa, Vladu - Onofraş (min. 55: Cl. Ionescu), Mihalache, Olah, Ţigănaşu - L. Dobre (min. 81: Crengăniş), Herghelegiu.
Antrenor: Marius Lăcătuş
CF Brăila: Comănescu - Spiridon, Ignat, Ivan, Necoară - Ochia - Bosoi (min. 66: Ciocâlteu), Neagoe, Frunză, Dima (minm. 79: Iordache) - Ndigwe (min. 86: Olenic)
Antrenor: Alin Pânzaru