CF Brăila învinsă la scor, 4-1, de «lanterna roşie», CS Baloteşti

Pe stadionul Central din Baloteşti, CF Brăila a suferit cea de-a doua înfrângere la scor, în deplasare, din acest campionat. Dacă prima a fost una credibilă, ţinând cont de valoarea adversarei, FC Voluntari, actuala lideră a seriei Est, eşecul de sâmbăta trecută de pe terenul "lanternei roşii", CS Baloteşti, trimite cu gândul la tot felul de scenarii. CF Brăila a avut o evoluţie foarte bună în prima repriză, iar rezultatul de egalitate, 1-1, consemnat la finalul primelor 45 de minute, reflectă această concluzie, în schimb, în partea secundă elevii lui Alin Pânzaru au fost de nerecunoscut. Cu un jucător mai puţin timp de 68 de minute, gazdele au defilat spre un succes categoric. Probabil că salariul neachitat pe luna septembrie şi faptul că până în acest moment brăilenii nu au intrat în posesia primelor promise pentru rezultatele pozitive din ultima perioadă, au fost factori demobilizanţi pentru fotbaliştii lui Pânzaru. Sau poate rezultatele obţinute în finalul turului au fost unele întâmplătoare şi aceasta este adevarata valoare a grupării de la Dunăre în acest moment...
Teoretic, ţinând cont de loturile celor două formaţii reflectate în poziţiile din clasament, CF Brăila locul al 5-lea, CS Baloteşti locul al 12-lea, gruparea de la Dunăre pornea cu prima şansă la victorie în acest joc. Dar startul partidei a aparţinut gazdelor şi, în minutul 3, singurul jucător cu nume din tabăra celor de la Baloteşti, Hristu Chiacu, a deschis scorul. Lucrurile păreau să se schimbe, însă, în minutul 22 când, pentru un fault asupra lui Stelian Nicoliţă, în calitate de ultim apărător, jucătorul gazdelor V. Niţă a fost eliminat. CF Brăila urma să joace 68 de minute în superioritate numerică şi putea schimba soarta partidei în favoarea sa. Dealtfel, după lovitura liberă executată de Sorin Frunză la faza menţionată, scorul a redevenit egal, 1-1. Până la pauză formaţia de la Dunăre a mai avut două şanse de a înscrie, însă Onofraş (min. 28) şi Puşcaşu (min. 44) nu au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor.

Brăilenii, "groggy" în repriza a doua

La reluare lucrurile păreau să curgă în favoarea brăilenilor şi nimic nu anunţa dezastrul care avea să urmeze. Oaspeţii puteau trece în avantaj dar Stelian Nicoliţă, scăpat singur spre poarta adversă, a trimis o pasă care i-a uimit pe toţi şi gazdele au scăpat cu faţa curată. Treptat, brăilenii au scăzut în turaţie şi le-au permis celor de la Baloteşti să facă legea în teren.
Neaşteptat, întocmai ca nişte boxeri făcuţi groggy au evoluat elevii lui Pânzaru. Chiacu a realizat "dubla" în minutul 71, apoi o gafă a lui Mitrea i-a permis lui Marinaş să înscrie cel de-al treilea gol al gazdelor. Noul intrat Mande, după o acţiune personală, a marcat ultimul gol al partidei, iar CS Baloteşti s-a impus cu 4-1 în faţa unei formaţii brăilene care a mimat fotbalul în partea a doua a meciului. Cu toate acestea, cei nouă suporteri brăileni care au asistat la acest meci şi-au încurajat favoriţii şi au făcut o atmosferă frumoasă în tribuna stadionului din Baloteşti.

CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Frunză, Puşcaşu, Spătaru (min. 71: Ndigwe), Dima (min. 71: Iordache) - Onofraş (min. 83: Radu), S. Nicoliţă