CF Brăila îngenunchiată cu 3-1, de Academica Argeş Piteşti

Sâmbăta trecută, în cel de-al patrulea meci al turului turneului play off, CF Braila a fost învinsă la scor, 3-1, pe stadionul Nicolae Dobrin de Academica Argeş Piteşti, cu toate că gazdele au evoluat 27 de minute din repriza a doua în inferioritate numerică.
Prima parte a disputei a fost una cu puţine faze de gol. Brăilenii au avut o oportunitate de a marca dar mingea şutată de Ungureanu (min. 18) a fost deviată, in extremis, în corner, de portarul Cezar Lungu. Fără să strălucească în această primă parte a meciului, piteştenii au reuşit totuşi să deschidă scorul cu şapte minute înainte de finalul reprizei. În acel moment Munteanu a fost faultat în careu de Laurenţiu Ivan, arbitrul Cătălin Pană a dictat penalty iar Olariu a adus-o pe Academica în avantaj. La unsprezece minute de la reluare piteştenii au făcut şah mat apărarea brăileană şi şi-au mărit avantajul la 2-0, graţei golului înscris de S. Chiţu. La faza imediat următoare Ungureanu a faultat şi a fost la un pas de a fi eliminat, astfel că a fost schimbat cu Salvatore Novello.
În minutul 63, pe contraatac, Marius Onofraş a scăpat spre poarta adversă dar a fost faultat la marginea careului advers de Puşcaş, care a primit direct cartonaşul roşu, astfel că gazdele au rămas în inferioritate numerică. Frunză a executat lovitura liberă însă a trimis mingea pe lângă ţintă. Cu toate că a rămas în zece jucători Academica Argeş a fost echipa care a controlat jocul şi scorul ar fi putut lua proporţii în favoarea gazdelor însă Stancu (min. 65) nu a reuşit să fructifice centrarea foarte bună a lui S. Chiţu. În minutul următor S. Chiţu s-a distrat cu flancul sâng al apărării brăilene, a centrat în careu, însă Mitrea a intervenit salutar şi a respins în corner mingea şutată de Kone. Dacă în prima repriză a evoluat în flancul drept, în cea de a doua Darius Buia fost schimbat pe partea opusă a terenului, iar acţiunile lui au destabilizat în câteva rânduri defensiva oaspeţilor. Ba mai mult, mijlocaşul şi-a încercat şi şansa în minutul 67 însă mingea şutată de el a ocolit poarta brăileană. Insistenţa în atac a piteştenilor a dat roade în minutul 72 când Munteanu a marcat pentru 3-0, după o pasă a lui Stancu. Brăilenii au reuşit să înscrie golul de onoare în minutul 79 prin Spătaru, mijlocaşul brăilean stabilind totodată şi scorul final al disputei, 3-1, pentru Academica. Piteştenii au mai avut o şansă de gol în prelungiri numai că mingea şutată de Rădoi a nimerit transversala porţii apărate de Mitrea.
După această partidă CF Brăila rămâne pe locul al şaselea, cel facut cadou cu generozitate de FCM Dorohoi.

Academica: C. Lungu - Stancu, Viţelaru, S. Popa, Puşcaş - Olariu, M. Chiţu, V. Munteanu (min. 79: Venzan), D. Buia (min. 85: C. Dedu) - Kone, S. Chiţu (min. 74: Venţer).
Antrenor: Ciprian Urican
CF Brăila: Mitrea - Dima, L. Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Petean (min. 63: Spătaru), Olenic, Puşcaşu (min. 73: Radu), Frunză - Onofraş, Ungureanu (min. 56: Novello).
Antrenor: Alin Pânzaru.