Cel mai bun meci din acest campionat

Cu toate ca nimeni nu se astepta la un succes in fata ocupantei locului secund, Aerostar Bacau, echipa braileana a realizat cel mai bun joc al ei din acest sezon si a cistigat la un scor neverosibil, 5-1.
Vinerea trecuta totul a curs in favoarea echipei CF Braila, pentru ca la primul atac, Aerostar ar fi putut deschide din minutul 2, daca Mitrea nu ar fi fost atent. Portarul bacaoan a trimis mingea dincolo de centrul terenului, Petre a reluat-o cu capul peste Mitrea, numai ca portarul brailean a avut o interventie exceptionala si a deviat-o in corner.
Gazdele au preluat apoi initiativa si cel care alaturi de Mitrea avea sa faca furori pe Municipal, Gabriel Bosoi, a deschis scorul la capatul primului sfert de ora. Dupa zece minute, Plesa a centrat din lovitura libera, Calin a scos mingea la marginea careului si Lupu a sutat, cu efect razant cu bara din stinga a portii adverse. La faza imediat urmatoare, Mitrea s-a remarcat din nou respingind in corner mingea sutata inselator de Petre.
In minutul 33 a iesit la rampa Mindroasa care, bine lansat in adincime de Balaban, a sutat la coltul scurt dar in extremis, portarul Cosa evitind majorarea scorului. Oaspetii au rezistat atacurilor brailene pina in minutul 39, moment al jocului cind Rotaru a trimis o diagonala care l-a gasit demarcat pe Marius Coman si virful de atac al CF-ului a sutat la coltul lung fara sperante pentru portarul Aerostarului, 2-0.
Pina la finalul primei reprize s-a jucat pe contre fiecare dintre cele doua combatante reusind, pe rind, sa creeze panica in careul advers.
Petrea (min. 40) a centrat in fata portii, Ruben a reluat spre poarta, dar Mitrea a vut din nou o interventie salutara.
A urmat o noua sarja a lui Bosoi, incheiata cu o centrare in fata portii, numai ca de data aceasta Adascalitei a reusit sa-i ia fata lui Mindroasa si sa trimita mingea in corner.
Un alt moment greu pentru braileni s-a derulat cu citeva minute inainte de finalul primei parti, dar Iulian Calin a reusit sa devieze in corner mingea sutata de la numai patru metri de Petre. Repriza s-a incheiat cu un contraatac finalizat de Mindroasa, virful brailean a sutat destul de periculos, dar Cosa si-a salvat echipa de data aceasta.

Gazdele au marcat de trei ori in partea secunda

Repriza a doua a inceput ca si prima, cu o mare ocazie a oaspetilor, iar in rolurile principale aceeasi actori, Petrea, care a reluat cu capul la coltul scurt si Mitrea care, din nou a demonstrat ca se afla intr-o zi de exceptie.
Cu moralul la pamint dupa aceasta imensa ratare, defensiva Aerostarului, mai precis Adascalitei, i-a facut cadou mingea lui Mindroasa, acesta a pasat in spate la Plesa, care a sutat spre poarta, dar in calea balonului s-a intercalat un jucator advers si brailenii au obtinut numai o lovitura de la coltul terenului.
In minutul 65 Gabriel Bosoi a pornit intr-o actiune personala, a driblat tot ce i-a iesit in cale si de la marginea careului a sutat inselator, iar mingea s-a oprit in plasa portii lui Cosa. Acelasi jucator a centrat in minutul urmator in fata portii si Marius Coman a reusit sa inscrie pentru a doua oara in acest joc, iar partida era deja jucata.
Condusi cu 4-0, oaspetii au avut o singura tresarire de orgoliu, in minutul 70, cind de altfel au si reusit sa marcheze golul de onoare, prin Cimpanu. Cel care a inchis tabela a fost Rotaru. Mijlocasul gazdelor a recuperat mingea la 30 de metri de poarta adversa, a sesizat ca portarul era iesit la marginea careului si a trimis un lob perfect pentru 5-1.
Elevii lui Vasile Darie au relizat cel mai bun joc al lor din acest campionat si acum vor privi cu alti ochi urmatoarele doua intilniri, care se anunta a fi la fel de grele. CF Braila va juca marti la Ceahlaul II, formatie care se afla tot in cea de-a doua jumatate a clasamentului, iar vineri vor primi pe teren propriu vizita celeilalte echipe din Bacau, care vrea sa prinda locul al doilea in grupa, Willy.

CF Braila: Mitrea - Bosoi, Calin, Stanciulescu, Necoara (min. 86: Bratu) - Lupu (min. 80: Neta), Balaban, Plesa, Rotaru - Mindroasa (min. 88: Dima), Coman.