Ceahlaul Piatra Neamt a suferit cea de-a doua infringere din campionat

In etapa a 22-a s-au produs doua surprize, lidera si ocupanta locului al treilea au pierdut la formatii aflate aproape de zona retrogradarii.
La adapostul celor 12 puncte avans fata de urmatoarea clasata, Ceahlaul a evoluat la turatie mica in partida de la Navodari si a pierdut cu 2-0, inregistrind astfel cel de-al doilea esec din campionat, dupa cel din tur, de la Braila.
Altay a deschis scorul in ultimul minut al primei reprize, prin Ciju, iar Fugaru a marcat pentru 2-0 in minutul 70, succes in urma caruia formatia dobrogeana a scapat definitiv de spectrul retrogradarii.
O partida cu miza si "scintei" a avut loc la Galati, intre Dunarea, ocupanta locului al zecelea si FC Brasov, echipa angrenata in lupta pentru ocuparea locului al doilea.
Brasovenii au deschis scorul in primul minut de joc, prin Dedu, insa gazdele au reusit sa restabileasca egalitatea dupa numai 13 minute, gratie reusitei lui S. Ilie. Mai insistenti insa, jucatorii FC-ului au reusit sa puncteze din nou in penultimul minut al primei reprize, prin Maghici si au plecat la cabine in avantaj.
In repriza secunda, gazdele au controlat ostilitatile in teren insa egalarea a survenit abia in minutul 80, atunci cind Milea a fructificat o pasa ideala primita de la Maghici. Se parea ca meciul se indrepta catre rezultat de egalitate insa in ultimul minut de joc atacantul gazdelor, Claudiu Stan, a dat lovitura de gratie si astfel Dunarea a reusit sa obtina in extremis cele trei puncte si sa urce un loc in clasament.
De esecul FC-ului a profitat concitadina Forex care, in urma victoriei cu 3-0 de pe teren propriu, s-a distantat la patru puncte de acesta, consolidindu-si astfel pozitia secunda in clasament.

FC Botosani a urcat pe podium

Echipa lui Misu Ciobanu, FC Botosani, desi a realizat doar o victorie la limita, 1-0, in disputa cu Callatis Mangalia, a reusit sa acumuleze 42 de puncte si sa urce pe locul al treilea al podiumului.
Botosenenii au marcat in minutul 7, prin Colban, au jucat apoi la rezultat, iar succesul inregistrat la finalul celor 90 de minute le-a reinnoit sperantele in posibilitatea de a prinde locul de baraj, pozitie pentru care trebuie sa se lupte in urmatoarele opt etape cu Forex si FC Brasov.
Dacia Unirea a reusit, in sfirsit, o evolutie aproape de asteptari in repriza a doua a partidei cu Petrolul Moinesti si a obtinut o victorie confortabila, cu 3-1, una de moral in perspectiva dificilei dispute de simbata, de la Mangalia.
Dintre echipele aflate in zona retrogradarii, care au evoluat pe teren propriu, doar FCM Tirgoviste s-a impus in etapa a 22-a. FCM-ul a deschis scorul abia in minutul 44, prin Pirse, si dupa aceea a luptat din rasputeri sa conserve acest fragil avantaj pina la finalul intilnirii cu Cetatea Suceava.
Tot cu 1-0 s-a impus pe teren propriu si Precizia Sacele, in fata Gloriei Buzau.