Ceahlaul Piatra Neamt a redevenit lidera in seria I

In Cring, elevul si-a invins profesorul

Simbata, 17 septembrie, in etapa a cincea a seriei I, s-au consemnat trei victorii in deplasare, doua dintre ele putind fi considerate chiar surprize de proportii.
Prima s-a produs in Cringul Buzaului, unde Dunarea Galati a reusit sa obtina toate punctele puse in joc. Dupa ce a cistigat la mijlocul saptaminii restanta de la Navodari, cu Midia, si a preluat sefia clasamentului, Gloria Buzau pleca favorita in disputa cu formatia de la Dunare. Numai ca Viorel Ion, noul tehnician al gazdelor, nu a luat in calcule ambitia fostului sau secund, Nicolae Burcea, cel care a preluat conducerea Dunarii dupa plecarea lui "Vioara".
Dupa o prima repriza echilibrata, incheiata 0-0, Dunarea a punctat de doua ori prin Claudiu Stan (min. 52) si Bihombele (min. 54).
Gazdele s-au chinuit sa intoarca rezultatul insa nu au reusit decit golul de onoare, prin Cotolan, care a transformat un penalty, in minutul 62.
Cea de-a doua surpriza s-a produs la Moinesti. Pe fondul unui joc mai mult intre cele doua careuri, Precizia Sacele s-a impus la limita la Moinesti, prin golul marcat de Moldovan in minutul 72 si a obtinut astfel prima sa victorie din acest campionat.
O victorie scontata a obtinut FC Brasov. Desi elevii lui Multescu s-au mobilizat mai greu, asa cum au facut-o de altfel in toate etapele derulate pina acum, in partea a doua a meciului Vasiliu, in minutul 50 si Prodan, in minutul 54, au semnat golurile care le-au adus brasovenilor trei puncte si locul al doilea in clasament.
Aflata la doar un punct in spatele liderei, Ceahlaul, formatia de sub Timpa, reintra in lupta pentru promovare.

Nou promovatele imbatabile in aceasta etapa

In doua partide gazdele, ambele nou promovate, s-au impus la scoruri categorice. Cetatea Suceava a surclasat cu 3-0 pe FC Botosani, o formatie cu pretentii in acest sezon. Gazdele au condus cu 1-0 la pauza prin golul marcat de Palimaru in minutul 28, S. Matei (min. 47) si Prisaca (min. 51) si-au trecut la rindul lor numele pe lista marcatorilor, astfel ca formatia suceveana i-a administrat o severa infringere mult mai experimentatei formatii botosenene. Surprinzator sau nu, evolutia sucevenilor a fost foarte buna in aceasta parte a campionatului, dovada fiind si locul pe care il ocupa, al saselea dupa cinci etape.
La rindul ei, Portul a dispus cu 3-1 de Laminorul Roman, gratie reusitelor lui Ferenti (min23, 53) si Boghitoi (min. 50) dupa ce oaspetii au deschis scorul in minutul 7 prin Stingaciu.
Dupa ce a pierdut la un scor de proportii la Braila, Forex a renascut si treptat nu numai ca a evadat din zona retrogradarii, ci a urcat chiar in imediata apropiere a podiumului. Ultima realizare a brasovenilor s-a consemnat in aceasta etapa, 2-0 sub Timpa, in fata Altayului.
Fara nici un succes in primele patru runde si cu oboseala acumulata in urma restantei cu Gloria, meci disputat in urma cu patru zile, Midia a obtinut in sfirsit primul succes, 1-0 in disputa cu Dacia Unirea. Un rezultat normal in conditiile in care brailenii au facut doar figuratie in teren.