Ceahlaul a cistigat derby-ul cu Forex

Derby-ul etapei a 23-a s-a disputat vineri, in nocturna, sub Pietricica, intre Ceahlaul si Forex Brasov. Veniti sa cistige macar un punct pentru a-si consolida pozitia a doua, brasovenii nu au rezistat iuresului declansat de nemteni si au pierdut la scor de forfait.
Ceahlaul a deschis scorul in minutul 14, prin Forminte, Tibi Serban a transformat un penalty, noua minute mai tirziu si a plecat la cabine cu un avantaj de doua goluri.
In partea a doua gazdele au mai inscris o data din penalty, prin Serban, in minutul 57, care totodata a stabilit si scorul final.
Cu 12 puncte avans, Ceahlaul este deja promovata, miza cea mare reprezentind-o in continuare locul al doilea care duce la baraj si pe care se bat trei formatii, Forex, FC Brasov si FC Botosani.
Daca Forex-ul a pierdut, concitadina sa, FC Brasov, s-a impus cu 2-0 pe teren propriu, in fata Preciziei Sacele, ambele goluri ale invingatorilor fiind marcate de Prodan.
Desi are acelasi numar de puncte ca si FC Botosani, FC Brasov i-a preluat locul de pe podium acesteia deoarece are un golaveraj mult mai bun.
Formatia lui Misu Ciobanu a pierdut cu 4-0 la Gloria Buzau insa cu toate acestea, tinind cont de programul mai lejer de jocuri pe care il are de disputat pina la finalul returului, are cele mai mari sanse de a prinde locul al doilea.
Si Dacia Unirea s-ar fi putut angrena in aceasta lupta numai ca dupa un tur in care sperantele erau indreptatite, rezultatele din partea a doua a campionatului au scos-o definitiv din carti, singurul obiectiv al formatiei brailene parind acum a fi ocuparea locului al cincilea.

Petrolul Moinesti, Portul Constanta si Laminorul Roman
nu mai au nici macar sanse teoretice de a evita retrogradarea

Lupta devine din ce in ce mai incinsa in subsolul clasamentului.
Puncte pretioase in aceasta runda au obtinut FCM Tirgoviste si Dunarea Galati. Tirgovistenii au reusit sa incheie prima repriza de la Moinesti la egalitate cu Petrolul, 0-0, iar in partea secunda au dat lovitura de gratie inscriind de doua ori in ultimul sfert de ora prin Filip si Zidaroiu. Acest succes a urcat FCM-ul doua locuri in clasament, dar inca nu a parasit zona "nisipurilor miscatoare".
Dunarea Galati, in schimb, a condus in permanenta ostilitatile la Constanta si, dupa ce a condus la pauza in urma reusitei lui Dragan, si-a marit avantajul in minutul 82, prin golul marcat de Danut Oprea.
Constantenii au marcat si ei in penultimul minut de joc insa soarta partidei era deja pecetluita.
Dupa aceasta runda, Petrolul Moinesti si Portul Constanta nu mai au nici macar sanse teoretice de a evita retrogradarea. In aceeasi situatie se afla si Laminorul Roman care a pierdut la limita partida din deplasare de la Cetatea Suceava.