Camelia Potec, calificată în finala de 1500 metri liber la CE de nataţie | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Camelia Potec, calificată în finala de 1500 metri liber la CE de nataţie

După ce a ocupat, joi seara, locul cinci în finală la 800 de metri liber, Camelia Potec a luat startul în sesiunea dimineţii de ieri, în seria a doua, la 1500 de metri liber. Multipla medaliată europeană a încheiat dificila cursă pe locul doi, cu timpul de 16:21.73 minute, calificându-se direct în finala probei, programată astăzi, în care va lua startul cu şanse la podium, fiind deţinătoarea medaliei de bronz la mondiale. Seria a fost câştigată de daneza Lotte Friis (16:18.77 minute).

În seria a treia, Ionela Cozma a încheiat pe locul şase (16:49.37 minute), dar poziţia 15 la general nu i-a adus mult dorita calificare în finală, la 1500 de metri liber.

Tot ieri, Dragoş Agache s-a calificat în semifinale, la 50 metri bras, cu al şaselea timp la general, 27.81 secunde, în timp ce Alexandru Coci a ratat calificarea în semifinalele probei de 100 de metri fluture, având locul 28 la general, cu timpul de 53.83 secunde.

De asemenea, în sesiunea de dimineaţă, la sărituri, echipa feminină a României de la 10 metri platformă sincron, formată din Corina Popovici şi Mara Aiacoboae, a ratat calificarea în finala probei, după ce s-a clasat pe ultimul loc al preliminariilor, cu un punctaj total de 276.12 puncte.

Până în prezent, delegaţia României a obţinut următoarele rezultate la CE de la Budapesta: Mara Aiacoboae, locul 10 în finală, la 10 metri platformă, Corina Popovici, locul 12 în finală, la 10 metri platformă, Camelia Potec, locul cinci în finală la 800 metri liber. Alţi cinci sportivi au ratat calificările în finale, în probele la care au luat startul.

Delegaţia României la CE de la Budapesta include şase sportivi la nataţie şi trei la sărituri în apă, înscrişi în mai multe probe de concurs.

Obiectivul impus la competiţia din ţara vecină este câştigarea unei medalii, obiectiv care nu a fost încă atins.