Calificare cu emoţii pentru CS Făurei în semifinalele Cupei României, faza judeţeană

• Victoria Traian a avut nevoie de prelungiri ca să o elimine pe Gloria Movila Miresii • meci cu multe goluri şi lovituri de departajare la Lanurile

Primele două clasate din Liga a IV-a, CS Făurei şi Victoria Traian, au trecut prin emoţii în sferturile de finală ale Cupei României, faza judeţeană. Lidera a câştigat cu 2-1 partida cu Viitorul Însurăţei, cu menţiunea că la pauză scorul a fost egal, 0-0, iar pe ansamblu, raportat la numărul de ocazii, doar neşansa a făcut ca echipa din Însurăţei să nu se califice în semifinale. În acest meci, Viitorul a irosit mult mai multe ocazii clare de gol decât echipa manageriată de Bănel Nicoliţă. Nici Victoria Traian nu i-a fost superioară adversarei sale, Gloria Movila Miresii, în timpul regulamentar de joc. Abia în cele două reprize de prelungire trupa antrenată de Viorel Ciucaşu a revenit cu picioarele pe pământ şi s-a impus cu un scor sever, 7-0, care totuşi ridică şi ceva semne de întrebare. O partidă spectaculoasă, cu multe goluri şi răsturnări de situaţii a avut loc la Lanurile. Singura formaţie din Liga a V-a calificată în sferturile de finală, Tricolorul Lanurile a condus-o cu 2-0 la pauză, graţie reuşitelor lui Văsii şi Moisescu, pe Pandurii Tudor Vladimirescu, însă la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 3-3, pentru echipa gazdă a mai înscris Văsii, iar pentru formaţia vizitatoare au marcat  Goleanu, Petcu şi Surdeanu. În prelungiri, fiecare combatantă a înscris câte un gol, Văsîi pentru gazde, Ioan Şerbănescu pentru oaspeţi, astfel că pentru stabilirea câştigătoarei s-a trecut la executarea loviturilor de departajare de la 11 m. Pentru Tricolorul Lanurile a înscris numai Moisescu, în timp ce pentru Pandurii Tudor Vladimirescu au marcat patru jucători, I. Şerbănescu, Simion, Goleanu şi A. Şerbănescu, astfel că echipa din Liga a IV-a s-a impus cu 8-5 şi se califică în penultimul act al competiţiei.

Viitorul Ianca a câştigat cu 3-0 partida cu Victoria Cazasu după un meci în care, la scorul de 0-0, oaspeţii au cerut un penalty la un fault asupra lui Avramescu.

Semifinalele Cupei României, faza judeţeană, se vor desfăşura miercuri, 31 mai.