"Căţeluşii câinilor roşii" dresaţi pe Municipal de elevii lui Daniel Timofte | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

"Căţeluşii câinilor roşii" dresaţi pe Municipal de elevii lui Daniel Timofte

Gazdele au deschis scorul încă din minutul al doilea, când Nelu Bucă a driblat doi jucători pe partea stângă, l-a angajat în adâncime pe Marius Oprea, iar tânărul jucător brăilean a şutat la colţul lung fără speranţe pentru portarul Bălgrădean.

Elevii lui Daniel Timofte au continuat să pericliteze poarta adversă, dar până la pauză nu au ieşit în evidenţă decât prin patru ratări monumentale. Primul de pe această listă a fost Iosofache (min. 13), care a scăpat pe contraatac, însă a ratat în situaţie de unu la unu cu goal keeper-ul bucureştean, după care a urmat un şut al lui Mihai Gheorghe, după un corner perfect executat de Necoară, portarul dinamovist era bătut însă Albert a scos mingea de pe linia porţii.

Stăncioiu (min. 32) a trimis mingea peste transversală dintr-o poziţie ideală, iar ultima situaţie de gol brăileană a fost irosită de Pânzaru.
Soarta primei reprize s-a schimbat în ultimele trei minute de joc şi ea a fost decisă de imensa gafă a unuia dintre arbitrii asistenţi, care nu a văzut poziţia în afară din joc în care se afla Stănescu, dinamovistul a centrat în faţa porţii şi Cazacu a restabilit egalitatea.

La faza imediat următoare, Ştefan a profitat de spaţiile mari din centrul defensivei brăilene şi a înscris pentru 1-2.

Gazdele nu s-au mai jucat cu ocaziile în partea secundă şi au tranşat amicalul în favoarea lor.

Olenic (min. 52) şi-a răscumpărat greşeala de golul al doilea al bucureştenilor şi a restabilit egalitatea, 2-2, după care a venit recitalul golgeterului brăilean, Nelu Bucă. Atacantul CF-ului a marcat cu capul, pentru 3-2 în minutul 55, după o centrare a lui Stăncioiu şi apoi, cinci minute mai târziu a lobat mingea peste Bălgrădean, pentru 4-2.

Dinamo II a mai avut o răbufnire şi a redus din diferenţă prin Vasile, însă scorul final al amicalului, 5-3 a fost stabilit cu şapte minute înainte de finalul meciului de Ioviţă, care a îndeplinit doar o simplă formalitate, după ce Bosoi expediase mingea în transversala porţii dinamoviste.
Brăilenii au câştigat meritat testul de vinerea trecută şi au făcut o repetiţie utilă în vederea primului meci oficial din acest sezon, cel din deplasre cu Unirea Slobozia din Cupa României la fotbal, întâlnire care va avea loc marţi, de la ora 17.30.

CF Brăila: Anton - Moldoveanu (min. 46: Bosoi), Olenic, S. Bucă, Necoară (min. 79: Costache) - Iosofache (min. 62: Ioviţă), M. Gheorghe (min. 77: Şerban), Pânzaru, Oprea (min. 62: Oviedo) - Stăncioiu (min. 82: Cazan), N. Bucă.