Câştigătorii Cupei CSM Brăila de primăvară la kaiac canoe

• la ediţia a VII-a au participat peste 70 de sportivi de la cinci cluburi • la competiţia de pe lacul Cătuşa au fost numai probe de fond

Peste 70 de sportivi de la cinci cluburi, CSM Dunărea Galaţi, CSS Galaţi, CSS Tulcea, CSM Danubiu Tulcea, dar şi de la clubul brăilean, au participat la cea de a şaptea ediţie a  Cupei CSM Brăila de primăvară la kaiac canoe şi, ca de fiecare dată, brăilenii pregătiţi de antrenoarea emerită Florentina Ion s-au aflat printre protagonişti.

La această ediţie au fost numai probe de fond.

Astfel, la juniori I, Ciprian Sârbu s-a clasat pe locul al treilea la kaiac 1 - 3000 m, iar la juniori II, Robert Calaver a câştigat proba de kaiac 1 - 3000 m.

La cadeţi, podiumul la kaiac 1 - 2000 de m a fost monopolizat de sportivii brăileni. Cursa a fost câştigată de Vlad Olteanu, pe locul al doilea s-a clasat Rareş Dragu, iar pe al treilea, Valentin Ivan. Primele două locuri la conoe 1 - 3000 m, masters, au fost adjudecate în ordine de brăilenii Gheorghe Constatinov şi, respectiv, Mihai Pârvu.

Sportivii au primit din partea DJST Brăila diplome, medalii şi câte un rucsac. Toate cluburile participante au primit, de asemenea, câte o cupă.

“Pentru noi a fost o verificare utilă în vederea competiţiilor oficiale din acest sezon. Pentru că vremea nu a fost prielnică am decis ca la această ediţie a competiţiei amicale să se concureze numai în probe de fond. A fost un eveniment frumos, cu şase - şapte echipaje la start în fiecare probă, iar lupta pentru primele trei locuri a fost spectaculoasă. Sportivii au fost răsplătiţi cu premii din partea DJST Brăila. Competiţia şi-a atins scopul în opinia mea”, ne-a declarat antrenoarea emerită Florentina Ion.