Brailenii s-au menajat pentru derby-ul retrogradarii cu Laminorul

Vinerea trecuta, cu sase juniori in teren la un moment dat, CF Braila a facut un joc destul de bun la Pascani, desi scorul spune cu totul altceva.
Fara Bosoi si Calin suspendati, Rotaru si Plesa, menajati pentru partida de marti cu Laminorul, formatia braileana a reusit sa nu primeasca gol pina in minutul 36, moment al jocului in care, cel mai bun jucator de pe teren, Pintilie, demarcat la marginea careului mic, a trimis mingea in plasa portii aparate de Botas.
Cu toate ca gazdele au deschis scorul, primii care au trecut pe linga gol au fost elevii lui Vasile Darie. In minutul 22, CF Braila a lansat un contraatac la finalul caruia Pascu a trimis mingea in bara portii CFR-ului.
Dupa ce au primit gol brailenii au cazut psihic si pina la pauza gruparea din Pascani a mai inscris de doua ori. In minutul 40 Pintilie a prins un sut imparabil de la marginea careului mare si scorul a devenit 2-0, pentru ca dupa numai doua minute Andries sa marcheze pentru 3-0.

Harabagiu a marcat la prima atingere a balonului

Repriza a doua s-a incheiat la egalitate, 1-1. La doua minute de la reluare Covrig l-a invins pe Botas si dupa numai doua minute Harabagiu a inscris golul de onoare al brailenilor, dupa o actiune personala a lui Neta.
Pina la finalul meciului s-a jucat pe contre, fiecare grupare avind mai multe sanse de a inscrie. Cele mai mari ocazii le-au ratat Mitrea pentru braileni si Pintilie pentru gazde.
"A fost o infringere prea severa din punctul meu de vedere, pentru ca, pe ansamblu, am avut o posesie buna a mingei si am aratat ca nu ne-am prezentat doar sa ne aparam. Aceasta a fost o sansa de afirmare pentru jucatorii care au evoluat mai putin in acest sezon si trebuie sa remarc evolutia foarte buna a fundasului Negulescu. Acum gindul nostru se indreapta spre partida de marti cu Laminorul Roman, meci in care se va decide care dintre cele doua formatii va retrograda. Sper sa cistigam si sa avem un final de campionat linistit", a declarat Marian Neta, directorul executiv al CF Braila.

CF Braila: Botas - Moroianu, Stanciulescu, Negulescu, Bratu - V. Nicolae, Pascu (min. 75: Mitrea), Dima (min. 45: Harabagiu), Costache - Neta, Lupu (min. 75: Coman).