Brailencele au ratat finala

Aventura echipei brailene in Chellenge Cup s-a incheiat simbata trecuta, pentru ca brailencele au pierdut pe teren propriu jocul cu VfL Oldenburg. A contat foarte mult lipsa Alinei Braniste si a golgeterei din ultima perioada, Anca Lipan, eliminata definitiv din joc in minutul 21.
HC Dunarea pornea evident cu prima sansa pentru ca obtinuse un succes in tur, insa jocul de la Braila a scos in evidenta faptul ca in lot sint si jucatoare de umplutura, care nu reprezinta solutii pentru un astfel de obiectiv. Jocul in sine a fost unul extrem de echilibrat in primele 40 de minute, dupa care nemtoaicele au fost cele care au facut legea in teren.
Oaspetele au controlat startul partidei si pina in minutul 7 au condus la doua goluri diferenta. Cucu a egalat la 3-3 in minutul 9, iar Luca a adus pentru prima data in avantaj formatia gazda. Jocul a continuat in acelasi ritm alert citeva minute, dupa care Fagerhus si Kowalska au refacut din nou avantajul de doua goluri in favoarea echipei vizitatoare. Nemtoaicele au avut avantaj de doua goluri pina in minutul 24, moment al jocului in care brailencele, ceva mai sigure in aparare si mai eficiente in atac, au reusit sa egaleze la 11-11, sa inscrie apoi trei goluri consecutiv prin Craciun 2 si Moise,
astfel ca dupa primele 30 de minute, HC Dunarea parea ca a reintrat pe fagasul normal.

Echilibrul jocului s-a rupt in minutul 40

La reluare, intr-un singur minut, oaspetele au reusit sa egaleze, iar in timp ce HC Dunarea a ratat un atac in situatie de unu la unu.
A urmat insa o serie de patru goluri ale gazdelor, Moise, Luca, Tomuleanu si Craciun, Dunarea s-a distantat la trei goluri, iar in minutul 40, decalajul era chiar de patru goluri in favoarea elevelor lui Liviu Paraschiv si sperantele spectatorilor ca favoritele vor juca finala incepeau sa devina o certitudine.
HC Dunarea conducea cu 20-16, numai ca jucatoarele brailene nu au stiut sa gestioneze momentul si dupa numai patru minute scorul a redevenit egal, 20-20.
Luca a marcat pentru 21-20, insa la urmatorul atac Kowalska a restabilit egalitatea.
Din acest moment VfL Oldenburg a sprintat spre victorie si a reusit sa o obtina si la o diferenta de patru goluri.
Una dintre putinele jucatoare brailene care s-a evidentiat in acest joc a fost portarul Gabriela Vasile, care a parat trei aruncari de la 7 m, dar a avut si multe alte interventii inspirate pe parcursul meciului, dar in special in repriza intii.
Pentru HC Dunarea au marcat Luca 8, Moise 7, Craciun 4, Cucu 3, Tomuleanu 2, Radovici 1 iar pentru Oldenburg, Kowalska 11, Fagerhus 4, Kethorn 4, Neuendorf 3, Benenhop 3, Parchina 2, Birke 2.

"Nu am stiut sa gestionam momentele bune in care am condus",
a fost de parere Liviu Paraschiv

A urmat o conferinta de presa in care fiecare ziarist brailean s-a descurcat asa cum a putut, pentru ca organizatorii nu au adus la Sala Polivalenta si un translator, norocul lor a fost acela ca unul dintre oficialii oaspetilor a tradus din germana in engleza si atunci am reusit sa intelegem cite ceva din ceea ce a declarat antrenorul lui VfL Oldenburg.
"A fost un public si o atmosfera fantastica la Braila, iar meciul a fost unul de nivel international. Noi am jucat altceva decit in partida tur si am reusit sa ne surprindem adversarele si sa accedem in finala", a declarat Leszek Krowicki.
La rindul sau, Liviu Paraschiv a precizat: "Felicit echipa din Oldenburg pentru acest succes. A fost un joc foarte, foarte greu, pe care ne-am dorit sa-l cistigam insa nu am putut. Nu am stiut sa gestionam momentele bune in care am condus, insa nu trebuie sa omitem faptul ca am jucat cu multe improvizatii. Mai mult, in ultimele trei saptamini am avut meciuri miercuri - simbata, iar oboseala si-a spus si ea cuvintul. De exemplu, la antrenamentul de vineri jucatoarele nu prea au raspuns la comenzi. Asta insa nu ne scuza pentru evolutia mai putin reusita din finalul meciului".