Braşovencele s-au revanşat la Brăila

Derby-ul etapei a 15-a a Ligii Naţionale de handbal feminin a fost tranşat de braşovence în ultimele 10 minute, astfel că Brădeanu et company şi-au luat revanşa după înfrângerea din tur.

Meciul a avut ritm, ambele formaţii s-au apărat foarte bine, însă după accidentarea din finalul primei reprize a Alinei Horjea, atacul gazdelor nu a mai avut aceeaşi luciditate, în timp ce inspirata introducere a Adrianei Ţăcălie de către Bogdan Burcea a făcut ca formaţia braşoveană să plece de la Brăila cu toate punctele.
Pricopi a marcat primul gol al partidei din Sala Polivalentă, însă Perianu a restabilit egalitatea, iar Czeczi le-a adus pe gazde în avantaj în minutul 3. Brădeanu a egalat la 2-2, iar din acest moment HC Dunărea a fost echipa care a condus pe tabela de marcaj, Corona fiind formaţia care a alergat după egalare. Brăilencele s-au distanţat la două goluri, 4-2, iar acest decalaj s-a păstrat până în minutul 11 când, după golul marcat de Moldovan, tabela arăta scorul de 7-5 pentru formaţia pregătită de Alexandrina Soare. Corona a egalat în minutul 15 şi din acest moment ambele formaţii au mers cap la cap până la finalul primei reprize. Trebuie menţionat faptul că în primele 30 de minute portarul echipei HC Dunărea, Gabriela Dobre, a avut şase parade salvatoare pentru formaţia sa şi, în afară de acestea, a parat şi două aruncări de la 7 metri executate de Brădeanu şi Zamfir. În partea secundă Dobre a mai bifat şase parade, fiind de departe cea mai bună jucătoare a gazdelor.

Gazdele fără soluţii pe banca de rezerve

Fără Horjea, care a suferit o entorsă şi a părăsit terenul pe targă, în finalul primului act, HC Dunărea nu a mai avut soluţii în faza de atac în repriza a doua şi toate încercările antrenoarei Alexandrina Soare de a găsi variante pentru ca brăilencele să înscrie au rămas fără rezultat. Formaţia brăileană a reuşit în minutul 43 să se distanţeze la trei lungimi, 17-14, însă din acest moment antrenorul braşovean a introdus-o în teren pe Ţăcălie şi în minutul 49 Corona a reuşit să restabilească egalitatea, 17-17, două dintre reuşite aparţinându-i acestei jucătoare. Mai mult, Ţăcălie a adus formaţia braşoveană în avantaj pentru a doua oară în acest derby şi cu toate că Alexandrina Soare a făcut câteva mutări, HC Dunărea nu a reuşit decât să egaleze la 18-18. În finalul meciului iniţiativa a aparţinut formaţiei vizitatoare, care s-a impus la două goluri diferenţă. Încă o dată a ieşit în evidenţă faptul că HC Dunărea nu are soluţii pe banca de rezerve, ba mai mult, acum accidentarea Alinei Horjea creează şi mai mari probleme în alcătuirea primului şapte pentru meciurile următoare.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 5 goluri, Farcău 4, Moldovan 3, Perianu 2, Adespii 2, Czeczi 2, Irimia 2, iar pentru Corona Braşov, Brădeanu 7 goluri, Ţăcălie 4, Pricopi 2, Hotea 2, Briscan 2, Chiper 2, Manda 1, Apetrei 1, Raţiu 1.