Brăilenii au realizat surpriza etapei a V-a

Formaţia brăileană şi-a propus să învingă lidera seriei Est şi, după un joc pragmatic, a realizat surpriza etapei, învingând-o fără drept de apel pe Academica Argeş Piteşti. Prima repriză a fost la discreţia gazdelor însă elevii lui Alin Pânzaru nu au înscris decât un gol. CF Brăila ar fi putut deschide scorul la capătul primelor zece minute de joc însă Niţă, intrat în careul advers, a continuat acţiunea cu toate că a fost tras de tricou de unul dintre fundaşii oaspeţilor. Dacă ar fi căzut brăileanul ar fi obţinut o lovitură de la 11 metri, care, transformată, ar fi dus la deschiderea scorului pe Municipal. Până la modificarea tabelei au mai trecut însă doar cinci minute. Gazdele au obţinut o lovitură liberă, Spătaru a centrat foarte bine în careul oaspeţilor şi, de la marginea careului mic, Marius Dima a trimis mingea în plasa porţii apărate de Lungu. Academica Piteşti a replicat prin Ispir, însă mingea şutată din unghi de mijlocaşul oaspeţilor nu i-a creat probleme lui Mitrea.
CF Brăila a controlat jocul până la pauză dar încercările lui Nicoliţă sau Onofraş de a-l surprinde, cu şuturi de la distanţă, pe Lungu nu au mai avut efect pe tabela de marcaj.
Repriza secundă a fost controlată de formaţia vizitatoare însă elevii lui Alin Pânzaru s-au apărat foarte bine iar Academica Piteşti nu a avut nicio ocazie clară de a înscrie. Oaspeţii au reclamat în minutul 67 un fault în suprafaţa de pedeapsă a brăilenilor după un duel între Olenic şi Rusu, însă arbitrul de centru a lăsat jocul să continue. Cu zece minute înainte de finalul partidei, după o pasă de la Onofraş, Stelian Niciliţă a şutat cu piciorul stâng, mingea s-a dus în drepata portarului şi a stabilit scorul final al partidei, 2-0 pentru CF Brăila.
Fără patru piese importante în angranajul său, Necoară, Ndigwe, Iordache şi Agbleta, CF Brăila a realizat surpriza etapei şi a urcat pe locul al cincilea în clasamentul seriei Est.

CF Brăila: Mitrea - Dima, Ivan, Olenic, Stănciulescu - Frunză, Petean, Niţă (min. 66: Radu), Spătaru (min. 69: Spiridon) - Onofraş (min. 83: Ghiocel), Nicoliţă.
Academica Piteşti: Lungu - Stancu (min. 80: Ţuţu), Popa, Viţelaru, Popovici - Pătraşcu (min. 51: Szabo), Puşcaş - Koné (min. 33: Tătar), Ispir, Venter - Rusu.