Brăilenii au pierdut pe teren propriu în faţa "lanternei" seriei Sud

Victoria bucureştenilor a fost pe deplin meritată, pentru că gazdele au avut o evoluţie mediocră, departe de prestaţiile din partidele tur în care viteza de joc şi ingeniozitatea le-au adus brăilenilor succese importante în faţa unor adversari de marcă precum a fost Concordia Chiajna sau Metropolis.

Duminică, Amicii Boys a fost tot timpul cu un pas în urma adversarei. Gazdele au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 4, când Butoiu a ratat nepermis de la 3-4 m, în situaţie de unu la unu cu portarul Florin Dincă.

Cel care avea să devină jucătorul meciului, Bogdan Geantă, a deschis scorul în minutul în minutul 6, însă bucuria bucureştenilor a durat numai două minute, pentru că Banciu a restabilit egalitatea şi partida se relansa.

Ambele formaţii au irosit câte două situaţii de a prelua conducerea, brăilenii prin Banciu şi Constandache, mingea şutată de acesta oprindu-se în transversala porţii lui Dincă, oaspeţii prin Spiridon după care tot Alexandru Spiridon (min. 13) nu a mai ratat şi a înscris pentru 1-2. Cinci minute mai târziu, Geantă l-a învins din nou pe portarul brăilean, însă scorul primei reprize, 2-3, a fost stabilit de Nelu Bogdan, care a fructificat o lovitură de penalitate în chiar ultimul minut al primei reprize.

Cu toate că gazdele au asaltat poarta stelistă, bucureştenii au fost cei care au schimbat din nou tabela, autorul golului fiind tot Geantă.

Amicii Boys a reuşit să reducă din diferenţă prin Constandache şi să trimită o dată mingea în transversala porţii adverse prin Pârliţeanu, însă Steaua Alba a fost echipa care şi-a adjudecat toate punctele puse în joc.