Brăilenii au pierdut pe mâna arbitrilor, la Tg. Mureş

• ASA Tg. Mureş s-a impus cu 2-1 în partida cu Dacia Unirea, în urma unui gol înscris de gazde din ofsaid • “După aspectul jocului, un egal era echitabil”, a declarat imediat după meci Valentin Avramescu

Formaţia brăileană a pierdut din nou, cel puţin un punct, pe mâna arbitrilor. Normal, conform derulării jocului, un rezultat de egalitate în partida ASA Tg. Mureş - Dacia Unirea ar fi fost echitabil, însă jocul s-a încheiat cu 2-1 în favoarea echipei gazdă, care a înscris golul victoriei din ofsaid.

“După aspectul jocului, un egal era echitabil. Acest meci a trecut, să sperăm că vom recupera o parte dintre jucătorii accidentaţi şi să obţinem cât mai multe puncte în următoarele două partide consecutive de pe Municipal”, a declarat Valentin Avramescu, preşedintele CA al Daciei Unirea.

Partida de la Târgu Mureş a început cu trei acţiuni periculoase ale gazdelor însă tabela nu s-a modificat. În minutul 4, Stoica a intrat în careul brăilean dar a fost oprit prin fault de Ghiocel, tot el a executat lovitura liberă însă Olaru a fost la post. Două minute mai târziu, Stoica a trimis un trasor de la marginea careului mare şi din nou Olaru s-a remarcat. Replica brăilenilor a venit în minutul 10 când Frunză a şutat de la 25 de metri însă portarul gazdelor, Iacob, a reţinut mingea. ASA a înscris în minutul 12 însă golul marcat de Sîrbu a fost anulat deoarece în momentul în care a primit mingea jucătorul gazdelor se afla în poziţie de ofsaid. În continuare s-a jucat pe contre şi s-a consemnat câte o mare ocazie de gol de fiecare parte. După o pasă a lui Niţă (min. 16), Covaciu a şutat peste poartă, iar şase minute mai târziu, după un corner executat de Bejan, Florin Ilie a trimis mingea pe lângă poartă. Cu două minute înainte de pauză, portarul gazdelor i-a făcut o minge cadou lui Costel Roşu, atacantul brăilean l-a driblat pe Iacob dar a trimis mingea prea uşor spre poartă şi Candrea şi-a salvat echipa de la primirea unui gol ca şi făcut. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutele de prelungire ale primei reprize, după o centrare din corner a lui Panait, Iacob a trimis mingea cu capul, din 7 metri, la colţul lung şi a deschis scorul.

Prima acţiune importantă de poartă din repriza a doua a aparţinut gazdelor însă Olaru a fost din nou la post şi a evitat, in extremis, primirea celui de al doilea gol, la lovitura de cap a lui Candrea de la 7 metri. În minutul 61, Frunză a marcat însă golul nu a fost validat deoarece în faza anterioară Iosofache fusese faultat în careul gazdelor, iar arbitrul Dan Botescu a arătat punctul cu var. Costel Roşu a şutat în dreapta portarului Iacob şi a restabilit egalitatea. Zece minute mai târziu, după o lovitură liberă executată de Stoica, aflat într-o poziţie clară de ofsaid, Neagu a adus-o pe ASA în avantaj. Echipa gazdă a mai irosit o situaţie de poartă prin Sârbu (min. 84), oaspeţii au ratat şi ei prin Roşu (min. 90), o ocazie de gol, iar partida s-a încheiat cu o victorie la limită, 2-1, a echipei  ASA Tg. Mureş.

Dacia Unirea: Olaru - Niţă (min. 56: E. Oprea), Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Roşoagă, Covaciu, Puia (min. 59: Ciucureanu), Iosofache (min. 87: Lazăr) - Roşu, Frunză

Antrenor: Alin Pânzaru

ASA Tg. Mureş: Iacob - Băjan, Candrea, F. Ilie, Panait - Iacob, Mijokovic - Licu, Petriş (min. 60: Neagu), Sîrbu (min. 91: Petra) - Stoica (min. 75: Schieb)

Antrenor: Laszlo Balint