Brăilenii au dominat partida cap coadă, dar au pierdut două puncte

Dacia Unirea a controlat cap coadă derby-ul cu Rapid, şi-a creat destule situaţii de gol, însă a înscris doar o singură dată, spre deosebire de formaţia bucureşteană care a avut două ocazii de gol şi una a fructificat-o în minutele de prelungire ale reprizei a doua. Culmea, giuleştenii au reuşit să înscrie în doar opt jucători de câmp deoarece Trandu a fost eliminat în minutul 79, iar Martin a văzut cartonaşul roşu în minutul 89. Formaţia brăileană s-a acomodat foarte repede cu suprafaţa de joc şi a fost net superioară echipei cu cele mai mari şanse la accederea în Liga întâi, Rapid Bucureşti. Pe un teren îmbibat cu apă, Frunză et company au controlat în mod autoritar prima repriză. Rapidul a avut o situaţie de poartă în minutul 2, apoi au urmat ocaziile gazdelor. Petean (min. 4) a trimis mingea în bara din dreapta a porţii lui Drăghia, iar două minute mai târziu, tot după o centrare a lui Petean, Enciu şi Muscă nu au reuşit să şuteze spre poartă. Dima (min. 10) a ratat de puţin ţinta, iar mingea şutată de Roşu (min. 13), deviată de un rapidist, a fost reţinută cu dificultate de portarul formaţiei vizitatoare. Două minute mai târziu balonul a circulat pe traseul Roşu, Niţă, Petean, ultimul a şutat la colţul scurt, însă Drăghia a reuşit să acorde corner. O nouă mare ocazie a gazdelor s-a derulat în minutul 29: Stănciulescu i-a pasat lui Muscă, acesta a centrat în faţa porţii şi din cădere Costel Roşu a trimis mingea exact acolo unde se afla Drăghia. Golul care plutea în aer a venit în minutul 37, când Enciu a fost ţinut în careul giuleştenilor de Robuste, iar centralul Ionuţ Coza a arătat punctul cu var, Costel Roşu a marcat şi Dacia Unirea începea să spere că punctele rămân la Brăila. La un minut după deschiderea scorului putea fi 2-0 pentru gazde, însă mingea şutată de Marius Dima a trecut razant cu bara porţii bucureştenilor. În minutul 41, Nkoyi a reuşit să trimită mingea în plasa porţii lui Olaru, însă asistentul Adrian Vornicu era deja cu fanionul sus, iar golul nu a fost validat.

Joc de uzură în repriza a doua

La fel ca şi în prima parte, Rapidul a încercat să se apropie în primele minute de poarta lui Olaru, însă acţiunile giuleştenilor au fost oprite de brăileni înainte ca acestea să devină periculoase. Totuşi, în minutul 48 Rapidul a avut prima ocazie de gol, însă Robuste nu a găsit spaţiul porţii din 5-6 metri. Pe un teren foarte greu ambele formaţii şi-au cam epuizat forţele, astfel că în partea a doua ocaziile de gol au fost rare. Oaspeţii au fost ceva mai periculoşi în minutul 58, însă Fota a trimis imprecis, cu capul, din interiorul careului brăilean. Enciu a fost şi el foarte aproape de gol în minutul 75, însă a faultat în atac şi nu a reuşit să fructifice gafele făcute de apărătorii centrali bucureşteni. Rapid a rămas în inferioritate în minutul 79, când pentru un fault grosolan asupra lui Petean, Trandu a văzut direct cartonaşul roşu. Oaspeţii au rămas în nouă jucători cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar de joc pentru că Martin a simulat că a fost faultat în careul brăilean, a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Cu doi jucători mai mult, brăilenii s-au relaxat prematur, iar la o lovitură liberă în minutele de prelungire, după o recentrare a lui Cruz, Vlăduţ Morar a profitat de apatia fundaşilor centrali şi a trimis mingea în plasa porţii lui Olaru, astfel că Rapidul a smuls un punct nesperat la Brăila.
Declaraţii după meci:
Alin Pânzaru:"Am muncit degeaba ca să pierdem două puncte. Un punct nu face altceva decât să ţină campionatul pe loc. Le-am permis să vină peste noi şi doar i-am avertizat pe jucători la pauză că Rapidul va încerca să arunce mingi spre careul nostru poate, poate gafăm şi reuşesc să marcheze şi aşa s-a întâmplat. Un fault pe care l-am făcut prea uşor, nu am făcut marcaj la atacanţii adverşi şi am fost taxaţi. În rest ce să spun, fără acea fază pot să spun că am avut o atitudine bună pe toată durata partidei".
Dan Alexa:"Mă bucur că jucătorii mei nu au renunţat la luptă şi s-a dovedit că eforturile lor nu au fost în zadar. Dacia Unirea este o echipă bună, care s-a acomodat repede cu starea terenului. Însă un asemenea teren am mai întâlnit în Liga a II-a doar la Pojorâta"
Dacia Unirea: Olaru - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Roşu (min. 73: Puşcaşu), Dima, Petean (min. 89: Onofraş), Frunză - Enciu, Muscă.
Antrenor: Alin Pânzaru
Rapid: Drăghia - Kosnir, Robuste, Cruz, Fota (min. 59: Morar) - Tudoran (min. 46: Raicu), Costin (min. 66: Ţâră), Trandu, Popa - Nkoyi, Martin.
Antrenor: Dan Alexa